"Социалният диалог и колективното трудово договаряне в системата на предучилищното и училищното образование" е темата на браншови форум в София, чиито домакин ще бъде КНСБ днес / 2.10/. Участие ще вземат президентът на синдиката Пламен Димитров, председателят на Съюза на българските учители д.ик.н. Янка Такева. За участие е поканен министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Според предвиденото в Колективния трудов договор (КТД), подписан от министъра на образованието Красимир Вълчев и национално представителните синдикални и работодателски организации в образованието /през август т.г./, увеличението на индивидуалните работни заплати на педагогическите специалисти в образователната система ще е между 15 и 16.1 процента от 1 януари 2021 г.
Стартовата основна заплата за учител става 1260 лв. Минималните възнаграждения на старшите учители ще достигнат 1300 лв., а на главните – 1350 лв. Директорите на детски градини и училища ще получават не по-малко от 1535 лв., а заместник-директорите – 1420 лв.
Увеличава се и възнаграждението за класните ръководители, те стават 46 лева месечно. С 30 лева ще се компенсират и разходите за консумативи на учителите месечно, като допълнително трудово възнаграждение, когато се налага обучение от разстояние в електронна среда в условията на епидемии, пандемии, енергийни кризи, извънредно положение и др.
Колективното договаряне предвижда също образователните институции да планират не по-малко от 2,5 % и не повече от 3,5% от годишния размер на средствата за заплати на непедагогическия персонал за допълнително възнаграждение.
Обезщетението, което ще получават учителите при пенсиониране е предвидено да бъде в размер на 11 брутни заплати от 1 януари 2021 година, които ще се осигуряват по национална програма.
В дните от 14 до 16 февруари събитие под мотото "Любов и вино" ще позволи на софиянци и гостите на столицата ни да съвместят нашенския празник на виното Трифон Зарезан и западния Свети Валентин, известен като "ден на любовта". То ще се провежда..
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" – мнението е на климатолога проф. Георги Рачев, с когото в "България днес" говорим за климатичната..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..