Луната, като постоянен спътник на Земята и Слънцето е навлязла дълбоко в светоусещанията ни. Независимо от вярванията и представите ни за нея, тя влияе неусетно както на емоциите, така и на физическото ни състояние. Доказано е, че около пълнолуние дълбокият сън намалява с около 30%, хората става по-нервни, създават се предпоставки и за повече инциденти. При новолуние е обратното - емоциите се владеят, приоритетите се осмислят трезво, без напрежение.
В древността, всички тези лунни влияния са били точно изчислявани и вземани под внимание при различни обстоятелства. В народните ни вярвания, луната често се свързва с женския образ, заради по-мекото ѝ мистично излъчване. А петната върху лунната повърхност, които се виждат с просто око, разпалвали въображението на нашите прадеди.
За някои колоритни български поверия и влиянието на етапите от лунния цикъл според фолклорните представи на българина разказва публикацията на Албена Безовска „Месечинко, царева невесто” от колекцията на Радио България.
Съставил: Дарина Григорова
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..
На 16 февруари ще отбележим 88 години от началото на предаванията за чужбина на националното радио, чийто правоприемник е Радио България. Датата сме възприели и като празник на Радио България. Във връзка с това в поредица от публикации ще си..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя...