Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследователи от България проучват наследството на следвоенната медицина

Снимка: erc.europa.eu

Български учени са част от международен научен проект, посветен на историята на Европа след Втората световна война, разгледана през призмата на медицината. Работата по Европейският Левиатан“: наследството на следвоенната медицина и общото благо (Leviathan)“  ще продължи 6 години и е финансово подкрепена с близо 10 млн. евро от Европейския съвет за научни изследвания (ERC). Българските проучвания в тази насока ще бъдат финансирани с близо 2 млн. евро от общия бюджет на проекта, съобщиха от БАН.

Акцентът ще бъде поставен върху връзките, влиянията и взаимопреплетеността между „Изтока“ и „Запада” и обмена  на знания, хора, технологии. Ще се анализира до какво води изграждането на Желязната завеса: как се променят определенията за „общото благо“ (Common good); как се развиват медицинските и обществените морални и етични норми; как се трансформират отношенията индивид – общество – държава.


Надяваме се с обединени екипни усилия да постигнем добри резултати, да разширим научните мрежи, да повишим международната „видимост“ на българската наука в областта най-общо на хуманитаристиката, както и „видимостта“ на европейските проекти в България“, коментира доц. д-р Анелия Касабова от Института за етнология и фолклористика към Българската академия на науките. Тя е един от четиримата водещи изследователи в проекта, заедно с проф. Фолкeр Хес, директор на Института за история на медицината и медицинската етика към „Шарите“ – Берлин, проф. Юдит Шандор от Факултета за политология, правни изследвания и изследвания на пола към Централноевропейския университет, Будапеща/Виена и специалиста по нова и най-нова история проф. Улф Шмит от Хамбургския университет.

Снимки: erc.europa.eu и bas.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Конституционният съд отмени съдебната реформа и запази новия служебен кабинет

Конституционният съд обяви за противоконституционни и невалидни повечето от промените в Конституцията, гласувани от 49-тото Народното събрание в края на 2023 г. Делото бе образувано по искане на президента Румен Радев и на 48 депутати. Магистратите отменят..

публикувано на 26.07.24 в 15:50
Боксьорът Борис Георгиев-Моката, 1952 г.

Българите – на Олимпийски игри

В продължение на 19 дни повече от 10 хиляди спортисти от 206 държави ще мерят сили в 32 различни дисциплини. България ще бъде представена от 46-има спортисти. Това е един от най-малките състави на страната ни на летни игри досега. С..

публикувано на 26.07.24 в 14:55

За българите ЕС е демокрация, човешки права, законност и стандарт на живот

Българите ценят в ЕС най-много демокрацията, човешките права, върховенството на закона и стандарта на живот, сочат данните на "Евробарометър", представени на 26 юли от Еврокомисията, предава БТА. Попитани кои са силните страни на ЕС 38%, от българите..

публикувано на 26.07.24 в 14:16