Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме „земния ангел“ Св. Йоан Рилски

Снимка: архив

На 19-ти октомври, православната ни църква отбелязва тържественото пренасяне на мощите на Св. Йоан Рилски в Средец (днешна София) и официалната му канонизация за светец. Наричат го чудотворец, защото с името му са свързани множество свидетелства за божествени изцеления и сбъднати съкровени молитви. Още приживе духовникът се прочул по българските земи като Божи застъпник, оттеглил се на пост и молитва в безлюдната Рила планина. Въпреки недостъпното място, където живеел, хората постоянно търсели неговата подкрепа и закрила. След като издъхнал на 18 август 946 г., го погребали в пещерата на неговото отшелничество. След време, той се явил на братята монаси и им заръчал да пренесат мощите му в Средец. На 1 юли 1469 г. монаси върнали мощите в обновения Рилски манастир, където и до днес вярващите търсят закрилата на светеца.

„Това, което знаем за него, не е достатъчно – отбелява отец Боян Саръев. – Времето, в което живее, е доста отдалечено, в края на IX и началото на X век. Това са трудни и болни времена за народа и държавата. Покварата сред висшите политически кръгове била голяма, съществували секти. А делата на плътта и разложението били всеобщи. Точно в такива сложни и трудни времена Бог изпраща Св. Йоан Рилски, за да ни научи на истините от Светото Евангелие“. Цялото интервю с отец Саръев чуйте в публикацията „Св.Иван – закрилникът на България“ от колекцията на Радио България.

От 1995 година насам денят на св. Йоан Рилски – 19 октомврисе чества и като Ден на българския лекар.

Съставил: Дарина Григорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Преди 80 години е открита Казанлъшката гробница

"Човекът не знае пътя към небето, но конят го знае", гласи поговорка на траките. Затова тракийските царе задължително са изпращани в отвъдното заедно със своите коне. Заради многобройните могили с погребения на владетели от елинистичната епоха,..

публикувано на 19.04.24 в 04:35

Нови технологии пресъздават битката при Тутракан

Иновативен музеен обект отваря врати във военното гробище край Тутракан. Мемориалът "Тутраканска епопея – 1916" е в построена за целта нова музейно-експозиционна сграда. Тя включва редица нови технологии, които потапят посетителя в историята на..

публикувано на 18.04.24 в 12:15

Навършиха се 80 години от последната бомбардировка над София

На 17 април преди 80 години е последната, най-жестока бомбардировка над София по време на Втората Световна война.  На този ден по обед, през 1944 г., 350 американски бомбардировача, придружавани от изтребители "Тъндорболт" и "Мустанг" хвърлят над София..

публикувано на 17.04.24 в 14:00