Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Св. Злата Мъгленска - олицетворение на силата и красотата на българката

Снимка: kmeta.bg

Днес православните християни в България почитат Св. Злата Мъгленска. Житието й посочва, че тя е живяла по време на османското владичество, през ХVІІІ век, в бедно българско семейство в село Слатино, Мъгленска епархия (днес на територията на Гърция). Името ѝ идва от думата злато - благороден метал, който блести със своята чистота. А когато кажем за някого „златен човек”, това означава, че той е прекрасен по душа.

Такава била и Света Злата Мъгленска – нейното най-голямо украшение били целомъдрието и душевната ѝ сила, научаваме от проповедите за светицата. От описанията ѝ разбираме още, че тя била изключително красива девойка с чисто сърце. Отвлечена от местния бей, който я харесал за жена, тя била подложена на натиск да се откаже от християнската вяра и българския си род. Устоявайки на мъченията, девойката предава Богу дух на 18 октомври 1795 година. Подвигът ѝ отеква сред православните християни из цялата българска земя, а Църквата я канонизира като мъченица, небесна застъпница на поробените християни.

През 2009 г. светицата, която често на иконите е изобразявана в българска фолклорна носия, бе обявена за покровителка на българите в чужбина. На значимата роля на българските жени в чужбина за опазване на майчиния език и култура сред сънародниците ни зад граница, акцентира отличието „Българка на годината”, учредено от Държавната агенция за българите в чужбина на името на Св. Злата Мъгленска. Повече за житието на българската великомъченица прочетете в публикацията „Злата Мъгленска – закрилницата на българите зад граница”, от колекцията на Радио България.

Съставил: Елена Каркаланова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кръстовден е!

На 14 септември Църквата отбелязва Кръстовден. Той е сред Дванадесетте велики християнски празници, на който отбелязваме намирането на Светия Кръст, на който е разпнат Иисус Христос. Според църковното предание, кръстът е открит в Йерусалим през IV век..

публикувано на 14.09.23 в 05:10

Мистерията на Странджа планина и нейните богатства

Развитието на туризма у нас накара много българи и чужденци да търсят по спокойни и уединени места, в които да избягат от пренаселените градове и някои курорти. А Странджа, която все още се слави като една от най-неизследваните български..

публикувано на 23.08.23 в 11:30

19 юли е Денят на българската дипломация

Изкуството и практиката на провеждане на преговори между представители на групи или държави - така накратко може да обясним значението на термина дипломация. Думата произхожда от антична Гърция, когато пратеници на управници предавали важни бележки и..

публикувано на 19.07.23 в 05:05