Известните музиканти Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които от години са част от културния живот на Виена, имаха чудесно „българско лято“, с други думи – време за семейството, приятелите и почитателите си. Внуците на българския класик Панчо Владигеров изнесоха няколко концерта в страната. Участваха със свои изпълнения и в представянето на новия филм “Петолиние на паметта”, посветен на тяхната музикална фамилия. Макар да приемаме, че първият известен музикант в рода е Панчо Владигеров, не бива да пропускаме приноса на неговата първа учителка по пиано и майка на първата му съпруга – Павла Жекова.
Сценарист и режисьор на „Петолиние на паметта“ е Марио Кръстев. Премиерата на документалната кинотворба беше през септември, като част от фестивала Master of Art. Във филма Екатерина, Александър и Константин, както и по-големият им брат Панчо Владигеров – внук, разказват за живота и творчеството на баща си – Александър Владигеров, както и за световно известния си дядо.
Нека припомним, че през 2019 г. отбелязахме 120 г. от рождението на Панчо Владигеров. Част от събитията, посветени на тази забележителна годишнина са отразени във филма, който ще бъде показан отново на 24 октомври в кино „Влайкова“ в София. След прожекцията Александър (тромпет и флюгелхорн), Константин (пиано), заедно със Стоян Янкулов-Стунджи – ударни инструменти, ще изнесат концерт.
Братя Владигерови са в процес на подготовка на поредния си албум. Този път музиката, създадена от Константин, е по текст на Райнер Мария Рилке, считан за австрийски поет. Концертната версия на проекта ще включва поетични преводи на български и английски език.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..