Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България се противопоставя на антибългарската реторика на Северна Македония

| обновено на 03.11.20 в 17:13
Снимка: БГНЕС

„Все още не сме в състояние да одобрим преговорната рамка за Северна Македония”. Това заяви на брифинг вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева. По думите й македонската страна системно нарушава Договора за добросъседство, създават се пречки за български инвестиции, не се правят крачки към преодоляването на езика на омразата. „Позицията на премиера Бойко Борисов и българското правителство е доброжелателна, но няма да толерира компромиси, които водят до антибългарската кампания. Би било трудно за целия Европейски съюз да имаме отворени въпроси. И в момента има такива примери, които не са приятни", каза тя.

Според нея все още има шанс да се постигне съгласие по преговорната рамка. „Не е много време, но фактът, че германското председателство на Съвета на ЕС е ангажирано в процеса, дава добри индикации. Би било най-вече във вреда на Скопие, ако не желаят да се впишат в определената рамка“, каза министър Захариева.

Доверието е изгубено, констатира вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Подкрепям основните констатации на българския външен министър, че двустранният договор не се спазва от македонска страна, особено за постигането на напредък в работата на двустранната историческа комисия, казва той в публикувана днес позиция на Министерството на отбраната. Каракачанов отбелязва усилията на външния министър Екатерина Захариева и на председателстващата евросъюза Германия да доближат гледните точки на българската и македонската страна.

Премиерът Борисов е говорил с канцлера Меркел за Северна Македония

Премиерът Бойко Борисов е провел видеоконферентен разговор с канцлера на Германия Ангела Меркел, съобщи правителствената пресслужба. "Аз и България сме благодарни за ангажимента на Германското председателство и лично на Вас за търсенето на формули, които да позволят началото на преговорите на Северна Македония за членството в ЕС", е отбелязал Борисов. Пред Меркел българският премиер е изразил позицията на София, която външният министър Екатерина Захариева е защитила в Берлин. В 40-минутния разговор Борисов е изразил увереност, че с помощта на Германското председателстгво, ще бъдат постигнати верни и правилни решения по темата, информира БТА.

Очаква се президентът Румен Радев да обсъди темата още днес с германския си колега. Членството на Северна Македония в ЕС е изключително важно за региона и България винаги го е подкрепяла, но трябва да имаме ясни гаранции, че единството на българската нация и културно наследство няма да бъдат никога поставени под въпрос, изтъкна българският държавен глава. Очаквам българското правителство да се пребори за Глава 35 от преговорната рамка, в която да бъде вложената цялата рамкова позиция, приета от българския парламент. Това изглежда все по-малко вероятно и изходът е отлагане на преговорите, докато не се изчистят на всички въпроси със Северна Македония. Това заяви президентът Румен Радев по повод последното развитие на преговорите между Скопие и София.

Северна Македония и България трябва да изгладят различията си до 10 ноември, когато предстои среща на външните министри на държавите от ЕС, на която трябва да се одобри преговорната рамка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Веселин Налбантов

Започнаха да изчезват и бягат азиатски работници от хотелите по Черноморието

"Има канал за прехвърляне на работници в Западна Европа", заяви зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов. От хотелите по българското Черноморие съобщиха, че сезонни работници от Непал и Шри Ланка са..

публикувано на 22.08.24 в 10:43

Оцелявай трудно или как да остарееш достойно с българска пенсия

Българските пенсионери живеят в условия, които не им позволяват да се радват пълноценно на старините си, за разлика от техните връстници в по-развитите държави, смята психиатърът д-р Владимир Симов, който от дълги години практикува професията..

публикувано на 22.08.24 в 09:25
Епископската базилика на Филипопол в Пловдив

Искат Епископската базилика на Филипопол да влезе в списъка на ЮНЕСКО

Епископската базилика на Филипопол е ярък пример как се подпомага развитието на българския културен туризъм, заяви служебният министърът на туризма Евтим Милошев на среща с Нанси Шилър, президент на Фондация "Америка за България".  "Включването на..

публикувано на 22.08.24 в 09:19