Огромен древен култов комплекс от скални форми в Източните Родопи от десетилетия неудържимо привлича изследователи и туристи. Местните го наричат Глухите камъни. Това са над 500 ниши, изсечени в скалите по течението на река Арда. Можете да ги видите на площ над 1 квадратен километър. Откриват ги чешките братя Херман и Карел Шкорпил в началото на ХХ век, но за учените те „проговарят“ едва през 2008 г.
Какво разкриват археологическите проучвания на това мистично място? Защо то е наречено Глухите камъни? Отговори на тези въпроси дава в интервю за „Радио България“ дългогодишният изследовател на комплекса доц. Георги Нехризов. Чуйте го в публикацията „Глухите камъни нашепват…” от колекцията на Радио България.
Съставил: Миглена Иванова
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..