Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златоград е истинско архитектурно бижу в сърцето на Родопите

Снимка: Община Златоград

Всяка година на 21 ноември Златоград чества своя празник с богата програма, която привлича хиляди гости в живописния родопски край. Датата не е избрана случайно – това е Денят на освобождението на града от многовековно Османско владичество. Събитието се отбелязва с празнично шествие, концерти и изложби на местни и чуждестранни творци.

Златоград прославя България с песента „Излел е Дельо хайдутин“, включена в Златната плоча на Вояджър на американските космически апарати „Вояджър 2“ и „Вояджър 1“. Градът е истинско бижу на възрожденската архитектура. Сред притегателните кътчета за туристите е и занаятчийската улица, където потомствени майстори демонстрират на живо типичните родопски занаяти.

На територията на Златоград се намира една от най-старите църкви в Родопите, построена по време на Османското владичество - „Успение Богородично“ от 1834 г. В града са регистрирани общо 120 археологически и архитектурни паметника. Още за атмосферата на малкия планински град вижте в материала „Златоград – оттук започва България“  от колекцията на Радио България.

Съставил: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35