Един проект завинаги променя начина, по който хората възприемат София, карайки ги да виждат не просто улици и сгради, а история и онези писатели, художници, артисти, архитекти, чийто дух продължава незримо да витае в сърцето на града.
„Бохемска София” е проект, свързан с историята на столицата ни – обяснява създателят му, младият юрист Виктор Топалов. – Благодарение на работата ми като екскурзовод, моето проучване на историята на града, сътрудничеството с колекционери и историци, достъпа до едни от най-ценните книги, писани някога за столицата, успях да събера голяма база информация. Затова реших да създам тази страница и да започна да споделям в нея най-интересното, което знам.”
Проектът, създаден в края на 2019 г., започва като блог с любопитни факти, снимки и истории от културното минало на София, а не след дълго се появяват и пешеходните обиколки из града.
„За мен те винаги са били най-добрият начин, по който може да се оживи градското пространство – споделя Виктор Топалов. – Все повече хора ежедневно проявяват интерес към мястото, на което живеят, любопитни са да научат историите на улиците, по които ходят и на сградите, покрай които минават всеки ден.”Кое е най-бохемското време за София?
„Ако гледаме откъм културния живот и разцвета на тази част от обществото, бих казал – началото на XX век, като свързвам това най-вече с новите движения в литературата и изкуството, най-големия подем в културно отношение – смята Виктор Топалов. – Това е времето, в което виждаме промяна към нещо съвременно. Тогава жителите на София вече имат достатъчно самочувствие, за да се нарекат европейци, започват да живеят по по-европейски начин, създават се кафенета и клубове, театърът се превръща в нещо модерно, малко по-късно навлиза и киното.”
На страницата на „Бохемска София” във Фейсбук Виктор провежда и тематични виртуални обиколки на живо, по време на които, използвайки за илюстрация стари кадри, разкрива някои от тайните на стара и съвременна София. Например: какъв е истинският цвят на сградата на Народния театър; кога са поставени лъвовете пред главния вход на Съдебната палата; защо е имало ограда пред огледалото в централното фоайе на Царския дворец; в кои кабинети в Ректората на Софийския университет има камина; кои са хората, построили сградите и могли ли са да изглеждат те по съвсем различен начин.Макар за много по-популярен да се смята историческият период на столицата от времето на Римската империя, Виктор Топалов иска да покаже на хората и още нещо:
„София е много интересен случай на град, който само за няколко десетилетия трябвало да се превърне от малко източноевропейско населено място в европейска столица. И е успяла да го направи. За няколко десетилетия след Освобождението (1878 г.) София успява да се превърне в един равен съперник на централноевропейските и дори западните европейски градове. Именно това чувство искам да създам у нашите посетители – чувството на гордост, че са жители на една достойна европейска столица.”Снимки: личен архив
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх..