Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се спад на постъпленията от емигранти

Снимка: архив

Спадът на парите, които мигрантите изпращат в родината си, ще има разрушително въздействие в редица страни от региона на Източна Европа и Централна Азия, прогнозира Световната банка. Експертите предвиждат намаление от 16% на изпращаните от чужбина пари, което ще доведе до свиване на потреблението в тези държави. България е посочена на пета позиция сред държавите в региона по обем на постъпленията от емигранти. Спopeд oцeнĸaтa ĸъм ĸpaя нa дeĸeмвpи сумата няма да нaдxвъpля 2,1 милиapдa дoлapa, което е с 200 милиoнa по-малко от 2019 г.

На базата на данни от Българската народна банка, икономистът Георги Ангелов прави изчисление, че до момента емигранските средства са около 60% по-малко. В интервю за БНТ той уточни, че има голяма разлика между сумите, дошли от постоянните емигранти и тези от сезонните работници. При първата категория той отчита спад от над 90% през пролетта, като до момента няма почти никакво възстановяване. И ако в нормална година парите, пристигнали в страната ни от тези българи са около 100 милиона евро месечно, то сега постъпват малко над 10 милиона евро на месец. 

Георги Ангелов

Друга е ситуацията със средствата от сезонна заетост , т.е. от хората, които работят временно в други държави, водачи на ТИР-ове и др. „При тях също имаше голям срив през пролетта, но в последните 1-2 месеца се наблюдава значително възстановяване”- каза икономистът и посочи конкретни суми – 20 млн. Евро месечно са влизали в страната при първия локдаун през пролетта, а сега тези средства достигат 60 милиона евро на месец.

Данните за бързо наваксване се потвърждават и със статистиката за пътуващите в чужбина българи – през август и септември половин милион души месечно са пътували в чужбина.

Емигрантските пари оказват сериозно влияние върху потреблението в България, което беше силно ударено през пролетта. „Имаше 20 % спад от април до юни и 1/3 от него се обяснява с намаляването на средствата от емигрантите”- поясни Георги Ангелов. През лятото на настоящата година обаче е отчетена тенденция на бързо възстановяване.

Предстоящият втори частичен локдаун в България, както и тези в много европейски държави кара експертите да прогнозират тежка зима. Надеждите са насочени към пролетта, когато се очаква да има намаляване на заболеваемостта и ново раздвижване на икономиките.

Редактор: Е. Каркаланова

Снимки: архив, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Родна компания е сред водещите в производството на лавандулово масло у нас

България е сред най-големите производители на лавандулово масло в света. Близо 100% от него е експортно ориентирано. Най-търсено е то в САЩ, Гepмaния, Фpaнция, Aвcтpия, Hидepлaндия, Индия, Beлиĸoбpитaния, Иcпaния, Kaнaдa, Mapoĸo, Йopдaния и Kитaй...

публикувано на 07.04.24 в 09:25

Съгласувани са проектите за трансгранично сътрудничество по програмата Interreg

Бордът на Стратегическия съвет за трансгранично сътрудничество по програма Interreg България – Сърбия 2021-2027 одобри списък с 9 проекта и 3 резервни проектни идеи за изпълнение. Четвъртото заседание на съвета се проведе в Монтана. Съпредседатели бяха..

публикувано на 04.04.24 в 09:26

Спецполицаи извършиха обиски в агенция "Митници"

При акция на ДАНС са извършени обиски в кабинета на директорката на Агенция "Митници" Петя Банкова и на заместника ѝ Людмил Маринов, като са иззети документи и други вещи. След обиските Банкова е отведена на разпит в КПКОНПИ. Тя беше назначена на поста на..

публикувано на 03.04.24 в 16:24