Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

101 години от Ньойския мир

Снимка: архив

На 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие от Ньой сюр Сен, е подписан Ньойският мирен договор. Документът е наложен на България след поражението й в Първата световна война /1914-1918/. 

С парафирането на договора от министър-председателя Александър Стамболийски и от представители на силите победителки, от България е откъсната площ от 11 278 кв. км - Южна Добруджа, Западните покрайнини - Царибродско, Босилеградско, Струмишко и Беломорска Тракия. 

В първите три години след този акт от отделените земи в България пристигат над 100 хил. бежанци, а 600 000 българи остават извън границите на родината. 

В резултат на сключеното споразумение страната ни е обременена с тежки репарационни задължения, възлизащи на 2 млрд. и 250 млн. златни франка. Но това не е всичко - на България е отнето правото да има своя наборна армия, модерни военни технологии, флот и авиация. Позволените сухопътни сили включват платена войска от 20 000 души, жандармерия от 10 хиляди души и 3 хиляди души погранична стража, с които държавата да охранява границите си и да пази вътрешния ред. Договорът влиза в сила на 9 август 1920 г. 

В наши дни, по инициатива на Общонародното сдружение "Мати Болгария", 27 ноември се отпебязва като Ден на народната памет.  

Редактор: Е. Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Новият сливенски митрополит Арсений

Сливенска епархия има нов митрополит, пред Синода го посрещнаха с възгласи "Недостоен"

В многовековната ни църковна традиция миряните винаги са посрещали новия свещенослужител или владика с възгласи "Достоен". Така те показват уважението си, с надеждата той мъдро да води паството към духовно спасение. Не така обаче беше посрещнат от..

публикувано на 27.05.24 в 15:15

Манастир на 900 години се появява от нищото при строеж на автогара в Созопол

При разкопки на мястото на новата автогара в черноморския град Созопол бе открит манастир от XI век, който е функционирал до края на XIII век. Предполага се, че обектът е бил унищожен от пожар, за което свидетелстват пластовете от въглении..

публикувано на 26.05.24 в 09:15
„За буквите“ на Черноризец Храбър

Кога е създадена глаголицата?

" Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки. Когато се кръстиха, бяха принудени (да пишат) славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: БОГЪ..

публикувано на 24.05.24 в 09:15