Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

101 години от Ньойския мир

Снимка: архив

На 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие от Ньой сюр Сен, е подписан Ньойският мирен договор. Документът е наложен на България след поражението й в Първата световна война /1914-1918/. 

С парафирането на договора от министър-председателя Александър Стамболийски и от представители на силите победителки, от България е откъсната площ от 11 278 кв. км - Южна Добруджа, Западните покрайнини - Царибродско, Босилеградско, Струмишко и Беломорска Тракия. 

В първите три години след този акт от отделените земи в България пристигат над 100 хил. бежанци, а 600 000 българи остават извън границите на родината. 

В резултат на сключеното споразумение страната ни е обременена с тежки репарационни задължения, възлизащи на 2 млрд. и 250 млн. златни франка. Но това не е всичко - на България е отнето правото да има своя наборна армия, модерни военни технологии, флот и авиация. Позволените сухопътни сили включват платена войска от 20 000 души, жандармерия от 10 хиляди души и 3 хиляди души погранична стража, с които държавата да охранява границите си и да пази вътрешния ред. Договорът влиза в сила на 9 август 1920 г. 

В наши дни, по инициатива на Общонародното сдружение "Мати Болгария", 27 ноември се отпебязва като Ден на народната памет.  

Редактор: Е. Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10
Паметният знак на хълма Царевец във Велико Търново, където е обявена Независимостта на България

През 1908 г. е извоювана пълноценната свобода на страната ни

На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..

публикувано на 22.09.24 в 06:05