Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 111 години от рождението на поета Никола Вапцаров

| обновено на 07.12.20 в 12:37
Снимка: БГНЕС

С поднасяне на цветя пред паметника на Никола Вапцаров на столичната улица „Московска“ № 6, софиянци и гостите на града отбелязват 111 години от рождението на големия ни поет.  В 10.00 часа пред паметника на Вапцаров се поклониха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, други официални лица и граждани.

„Никола Вапцаров не само че надживя всички опити на посредствеността да ревизира неговото място в нашата литература, но и остава в сърцата на българите и е преведен на над 90 езика“, изтъкна държавният глава.

Пред паметника на поета, племенницата му Мая Вапцарова сподели, че не е имала възможността да го види, защото е родена по-късно: „Но това няма значение. Защото значението е в неговата поезия“. 

Никола Вапцаров е роден на 7 декември 1909 г. в Банско, в семейството на Йонко Вапцаров, един от известните пирински комити, водач на чета, деец на ВМРО. Майката Елена Вапцарова е чувствителна, образована и интелигентна жена, протестантка по вяра, завършила Американския колеж в Самоков. Чест гост на семейството е Пейо Яворов, който ще се превърне в един от най-важните поети за Вапцаров, отбелязва Георги Господинов в Речника на българската литература след Освобождението


Вапцаров е и от спорните фигури в българо-македонското четене на историята. Заради участието му в създадения по нареждане на Коминтерна Македонски литературен кръжок в София, учените в Скопие го сочат като македонски поет антифашист. Но Вапцаров е част от българската литература и за разлика от други членове на кръжока никога не пише на създаваната и налагана тогава „македонска” книжовна норма.

„Вяра“ и „Песен за човека“ са сред най-обичаните и често изпълнявани стихове на Никола Вапцаров.

Н.Вапцаров - ''Песен за човека'', рецитира: Мариан Маринов

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05