През 1942 година един от най-големите научни музеи в света - Музеят на науката и индустрията в Чикаго започва традицията да показва коледни елхи, декорирани от етническите общности в града. За първи път българска коледна елха е представена през 2012 г. Тази година Анна-Мария Бунева получава разрешение отново да се украси българско дръвче.
„Винаги съм желала да популяризирам България, и цели 5 години след като подадох заявление за участие, дойде и наш ред да ни поканят да се включим.За мен беше важно да се обединим и да участват хора от името на българската общност в Чикаго, която е най-голямата наша общност в САЩ. Организацията и самата украса на елхата са най-важни, трябва да направим добро впечатление, за да се надяваме да сме част от това ежегодно събитие и занапред” – споделя Анна-Мария Бунева.
Централно място в Музея заема голямо коледно дърво, а около него са подредени 40-те по-малки дървета на различните общности в Чикаго, които представят културата и коледните си традиции. Българската елха се откроява с богатството на украсата.
„Идеята ми беше украсата на елхата да бъде изцяло в битов стил, с традиционни орнаменти, характерни за нашите обичаи - разказва инициаторката. – Смятам, че този стил е много подходящ, тъй като представлява нашия бит, култура. Българската елха блести с разнообразие от оригинални ръчно изработени орнаменти, които илюстрират уникални и древни български традиции. Тук ще откриете магията на цяла България в майсторски направени и подбрани символи.”
Под елхата са поставени фигурки с народни носии, питка, кукер и други предмети. Какво иска да покаже и разкаже чрез тях българската общност в Чикаго?
„Идеята беше да загатнем за нашия християнски обичай Бъдни вечер, коледарите, сурвачките и даже мартениците – отговаря Анна-Мария Бунева. – Хлябът и куклите с носии под елхата са ръчно изработени от българки в Чикаго. Оригиналният кукер е свързан с друг български обичай от тракийски произход. Всички те са свързани с нашите традиции и културно наследство и са описани и на английски, за да знаят хората какво всъщност представляват и защо са включени в украсата на българската елха.”
Веднага прави впечатление, че върхът на нашата елха не е украсен със звезда, както са направили останалите участници. Какво има там?
„За връх на българската елха решихме да бъде нещо типично българско – сурвачки, които са част от български обичай, свързан с посрещането на новата година, – обяснява Анна-Мария Бунева. – Народът ни е вярвал, че те имат магическа сила да пазят от беди и да носят здраве и дълголетие. Изработи ги наша сънародничка тук, която е етнограф, и това наистина прави върха доста по-различен от останалите.”
Заради пандемията от Covid-19 тази година празничната програма в музея е отменена. В последните шест години обаче, неделима част от нея е ансамбъл „Хоро”, който освен българското фолклорно наследство, представя танцовите традиции и на други етнически групи.
„Нашите фолклорни танци винаги се харесват и печелят симпатиите и овациите на публиката от цял свят – с гордост казва Анна-Мария Бунева. – Ръководителката на „Хоро” Иринка Гочева с удоволствие се включи в този проект, за да представим заедно и достойно България. Ще се стремим да го постигнем чрез една традиционна и уникална украсена българска коледна елха, която да изглежда великолепна и всяка година да става все по-красива.”
Снимки: предоставени от българската общност в Чикаго
Няма точна статистика за броя на българите в Израел. Смята се, че българските евреи, преселили се там от страната ни са около 50 000. Независимо от броя им, както и в други държави по света, част от сънародниците ни са изключително задружни, за което..
Сънародници отбелязаха с тържество първата година от засаждането на български рози в парка “Куинс Гардънс” в лондонския квартал Бромли. Цветята са дарени от българите в Лондон, съобщи на сайта си Посолството на България във Великоритания...
Само на няколко километра западно от границата между Гърция и Албания и на около 40 километра от областния център Корча (алб. Korçë ) е разположен албанският град Билища (алб. Bilisht ). Част от градската интелигенция там е Лазо Нестори –..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..