През 1942 година един от най-големите научни музеи в света - Музеят на науката и индустрията в Чикаго започва традицията да показва коледни елхи, декорирани от етническите общности в града. За първи път българска коледна елха е представена през 2012 г. Тази година Анна-Мария Бунева получава разрешение отново да се украси българско дръвче.
„Винаги съм желала да популяризирам България, и цели 5 години след като подадох заявление за участие, дойде и наш ред да ни поканят да се включим.За мен беше важно да се обединим и да участват хора от името на българската общност в Чикаго, която е най-голямата наша общност в САЩ. Организацията и самата украса на елхата са най-важни, трябва да направим добро впечатление, за да се надяваме да сме част от това ежегодно събитие и занапред” – споделя Анна-Мария Бунева.
Централно място в Музея заема голямо коледно дърво, а около него са подредени 40-те по-малки дървета на различните общности в Чикаго, които представят културата и коледните си традиции. Българската елха се откроява с богатството на украсата.
„Идеята ми беше украсата на елхата да бъде изцяло в битов стил, с традиционни орнаменти, характерни за нашите обичаи - разказва инициаторката. – Смятам, че този стил е много подходящ, тъй като представлява нашия бит, култура. Българската елха блести с разнообразие от оригинални ръчно изработени орнаменти, които илюстрират уникални и древни български традиции. Тук ще откриете магията на цяла България в майсторски направени и подбрани символи.”
Под елхата са поставени фигурки с народни носии, питка, кукер и други предмети. Какво иска да покаже и разкаже чрез тях българската общност в Чикаго?
„Идеята беше да загатнем за нашия християнски обичай Бъдни вечер, коледарите, сурвачките и даже мартениците – отговаря Анна-Мария Бунева. – Хлябът и куклите с носии под елхата са ръчно изработени от българки в Чикаго. Оригиналният кукер е свързан с друг български обичай от тракийски произход. Всички те са свързани с нашите традиции и културно наследство и са описани и на английски, за да знаят хората какво всъщност представляват и защо са включени в украсата на българската елха.”
Веднага прави впечатление, че върхът на нашата елха не е украсен със звезда, както са направили останалите участници. Какво има там?
„За връх на българската елха решихме да бъде нещо типично българско – сурвачки, които са част от български обичай, свързан с посрещането на новата година, – обяснява Анна-Мария Бунева. – Народът ни е вярвал, че те имат магическа сила да пазят от беди и да носят здраве и дълголетие. Изработи ги наша сънародничка тук, която е етнограф, и това наистина прави върха доста по-различен от останалите.”
Заради пандемията от Covid-19 тази година празничната програма в музея е отменена. В последните шест години обаче, неделима част от нея е ансамбъл „Хоро”, който освен българското фолклорно наследство, представя танцовите традиции и на други етнически групи.
„Нашите фолклорни танци винаги се харесват и печелят симпатиите и овациите на публиката от цял свят – с гордост казва Анна-Мария Бунева. – Ръководителката на „Хоро” Иринка Гочева с удоволствие се включи в този проект, за да представим заедно и достойно България. Ще се стремим да го постигнем чрез една традиционна и уникална украсена българска коледна елха, която да изглежда великолепна и всяка година да става все по-красива.”
Снимки: предоставени от българската общност в Чикаго
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...
Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..