Около 2000 души годишно посещават открития през 2014 г. туристически център в силистренското село Кайнарджа, съобщава БТА. Преобладават българските туристи, които на място се запознават с експозиции за Руско-турската война (1768-1774 г.), с историята и етнографията на община Кайнарджа. Туристите получават информация и за многобройните преселения на населението в Южна Добруджа.
Най-много посетители се регистрират в деня на ежегодния фолклорен събор "Край чешмата - под върбата". Интерес към тази туристическа дестинация проявяват семейства, ученици, студенти. Не са рядкост групите от пенсионерските клубове от областта и страната. А в бъдеще той може да привлича и групи от чуждестранни туристи, които обичат да изследват и посещават отдалечени и напълно нови туристически дестинации.
През 2017 г. силистренската община Кайнарджа стана част от международния маршрут за исторически туризъм „Места на мира”. Той започва от португалския град Евора Монте, преминава през още 8 селища от 6 европейски държави и стига до добруджанското селище в България, в което през 1774 година е бил подписан мирен договор между Османската империя и Русия, сложил край на една от войните между тях, пише порталът на българските общини КМЕТА.бг.
Основната забележителност в силистренското село е историческата чешма Кючук кайнарджа, край която през 2012 година с евросредства беше изграден посетителски комплекс на стойност 200 хил. лева. Около чешмата е оформена и алея на славата, където се издига паметник на руския генерал Пьотр Румянцев, подписал преди повече от два века договора с Високата порта от името на Екатерина Велика.
В Туристическия център е поставено началото на събирателска и краеведска дейност, свързана с община Кайнарджа. Центърът има за цел да работи с научни и културни институции, да утвърждава достиженията на този български край.
Снимки: Община Силистра
Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..