Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За празника Кръщение Господне

| обновено на 06.01.21 в 09:54
Снимка: архив

Голям господски празник, отбелязван още през II век от новото летоброене, до IV в. църквата го чества заедно с Рождество Христово, а общият празник се наричал Богоявление. По-късно било прието Рождество да се празнува на 25 декември, а Кръщение Господне или Богоявление – на 6 януари. Един от най-старите църковни и народни празници, той има няколко наименования. Йордановден идва от Йордан – свещената река, в която Йоан Предтеча кръстил Христос и така изпълнил предсказаното. Според евангелието на Матей, когато Божият син излязъл от водата, небесата се отворили и Духът Божий, приел формата на гълъб, се спуснал към него. А от небето се чул глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение.“ Така Бог се явил пред хората в своето триединство.

Представата за освещаването на водата, вярата в нейната пречистваща и обновяваща сила събира християнското и фолклорното в най-важния момент от празника – хвърлянето на кръста в река, езеро и пр. Счита се, че след този ритуал водата се освещава, а който извади кръста, цяла година ще е здрав и късметлия. Затова, когато свещеникът хвърли кръста, в ледената вода скачат мъже на различна възраст. Разбира се, само един е победителят. Той връща кръста на свещеника и получава благословията му. 


Много популярна през последните години стана традицията, която следват в Калофер. На 6 януари в този красив подбалкански град, в студените води на р. Тунджа, се извива т. нар. Мъжко хоро под звуците на тъпан и гайда. 


Традицията беше спазена и тази година, въпреки предварителните анонси, че хорото ще бъде отменено заради противоепидемичните мерки. Църковният ритуал по хвърляне на кръста ще се състои навсякъде в страната, при спазване на ограниченията за струпване на голям брой хора.

В навечерието на Йордановден е последната кадена вечеря. Както на Игнажден и Бъдни вечер, тя е постна. Прекадява се трапезата, на която са сложени хляб, вино, фасул, сарми, орехи, просо… 


Според поверието, в полунощ преди Богоявление, небето се отваря и всичко светва, животните проговарят с човешки гласове, а ние можем да си пожелаем нещо. Ако човек е праведен – желанието ще се сбъдне.

Това е и първият от поредицата празници, на които се извършва пречистване с вода. Затова се нарича още Водици или Мъжки Водици. На 7 януари са Женските Водици и Ивановден и т. н.

На Богоявление свършват т. нар. Мръсни или Погани дни, – опасен период от Рождество до Йордановден, в който действат тъмни сили. Отпадат и редица забрани, спазвани през тези дни.

Богоявление е имен ден на всички, които носят имената  Йордан, Йорданка, Божидар, Божидара, Бистра, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Богомил, Божан, Божана, Божил, Бончо, Боян и др. 

Снимки: БГНЕС и архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 300 изследователи на Библията се събират на международна конференция в София

Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще посрещне над 300 учени от цял свят на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания . Форумът ще се проведе от 15 до 18 юли в Ректората на университета и..

публикувано на 14.07.24 в 10:40

Навършиха се 33 години от приемането на новата Конституция на България

На 12 юли през 1991 г. Седмото Велико Народно събрание приема новата Конституция на България и се саморазпуска, припомня БТА. Това е първата нова конституция в бившия социалистически лагер, която влиза в сила още на следващия ден 13 юли. По повод 33-тата..

публикувано на 12.07.24 в 19:18

За 10 години вярващите са намалели с 9 на сто

България е на последно място в ЕС с едва 12 свещеници на 100 000 души. В страната има над 8000 църкви и манастири или 10 пъти повече храмове от духовниците, сочи последното национално преброяване от 2021 г.  51,4% или 3 млн. са заявили, че вярват..

публикувано на 09.07.24 в 14:22