Високите температури за сезона са причина световно застрашените червеногуши гъски все още да не се завръщат в обичайния им зимен дом - Шабленското и Дуранкулашкото езеро на северното ни крайбрежие. Това става ясно от последното координирано преброяване на птиците в Украйна, Румъния и България. При нормални зимни условия цялата световна популация на вида, която наброява около 50 000 птици, прекарва зимата във влажните зони на Добруджа и може да се наблюдава в България и Румъния от ноември до март. Става дума за Branta ruficollis - най-красивата дива гъска в Европа и Азия. Дължината на тялото й достига до 56 см, а размахът на крилете - до 135 см. Това е единствената гъска с ярко оперение, което я прави изключително атрактивна.
В последните дни на 2020 г., обаче бяха установени едва около 18 000 червеногуши гъски, като повечето са в Румъния. По поречието на Дунав - в района Свищов-Белене и във влажните зони край Бургас и в Приморска Добруджа, бяха преброени около 130 представители на редкия вид.
Една от птиците, маркирани със сателитни предаватели се казва Пантелей. В момента тя гнезди край водоем близо до Кълъраш, но ако застудее, може бързо да прелети до Приморска Добруджа, надява се Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците, който е координатор по преброяването. Кръстници на Пантелей са децата от екоклуба в СУ "Асен Златаров" в Шабла.
Голямо ято от 6000 червеногуши гъски е засечено и северно от румънския град Констанца. За по-малко от два часа то може да стигне до Шабленско-Дуранкулашкия езерен комплекс, стига да завали сняг, смятат орнитолози.
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са почти без дневен ходот минус 3° до 0°. Максималните температури в Южна Българияще са между 2 и 7°,..
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храма “Св. Неделя” в София. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На 16 февруари 2024 г...
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..