Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бесарабските българи посрещнаха Нова година по стария Юлиански календар

Снимка: архив

На 14 януари бесарабските българи в Тараклия посрещат Нова година по стария Юлиански календар. 

Те спазват и един необичаен за Молдова ритуал - този на кукерските танци. Според вярванията кукерите са митични същества, които прогонват злите духове. Днес това се прави още на 13 януари с представяне на този ритуал по къщите. Кукерите носят масивни маски от животински кожи и рога на главите си. Този атрибут е задължително украсен с камбани, които помагат да се прогонят всички лоши неща, които се натрупват през цялата година. Древният обред е дошъл в Молдова от България. 

В навечерието на Новата година и в първия ден от годината (14 януари, по стар стил) до обяд сурвакарчета ходят по домовете. По-малките тараклийци ще сурвакат за здраве и берекет. Стопаните ще ги посрещат с традиционни ястия, бонбони и парички, а за семейството домакинята ще направи баница с късметчета, информира БТА.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Училище “Родолюбче” в Торонто насърчава възпитаниците си чрез извънкласни занимания

Съботно-неделното училище “Родолюбче” в Торонто представи дейностите и инициативите, в които могат да се включат учениците наред с усвояването на българския език. “ От вълнуващите коледни тържества и празнични концерти до уютните седенки – нашите..

публикувано на 17.08.24 в 17:25

Картина на българче от Лондон намери дом на остров Света Анастасия

Александър Георгиев е едва 14-годишен, когато участва в първото Международното младежко биенале "Българските следи по света – с палитра, камера и слово" в Рим. Събитието, проведено през 2021/2022 г., преминава с голям успех, а картината..

публикувано на 17.08.24 в 05:05

Ученици от неделни училища в Италия издадоха атлас за св. св. Кирил и Методий

Ученици от три български училища в Италия създадоха първия по рода си атлас за светите братя Кирил и Методий. Проектът се реализира по Националната програма "Неразказните истории на българите" на Министерството на образованието, съобщи пресцентърът на..

публикувано на 16.08.24 в 15:48