Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато роботите спасяват животи и предприятия

Когато контактът между хората трябва да бъде минимален, роботите спасяват животи и предприятия. Когато обаче кризата с коронавируса приключи, дали пак те няма да увеличат безработицата? 

Ежедневните ни дейности все повече се автоматизират, нещо повече – роботизират се. През последните години нараства интересът към „умните машини“, които могат да свършат част от досадната домакинска работа. Така една от най-популярните прогнози за бъдещето на технологиите, че масово ще навлязат в ежедневието на хората, се сбъдва.

 Дали пандемията ускори настъплението на тези машини в битието ни?

Инж. Чавдар Костадинов
„Това може би е положителната страна на тази пандемия, която ние преживяваме в момента – коментира инж. Чавдар Костадинов от Клуб „Роботика“ към Русенския университет „Ангел Кънчев“. – И това даде възможност да се погледне от друг ъгъл на роботите за бита, защото нещата стоят по друг начин за индустриалните и за специалните. Видя се, че има достатъчно работа, която те могат да вършат и съответно много фирми, които ги предлагат. 


Не бих казал, че е добре за хората. Всичко е строго индивидуално. В момента повечето от нас се радваме да вършим такива дребни, досадни неща в домакинството. Това се възприема по различен начин от различните хора – някои са доволни, че има кой да ги замести, а други не искат да бъдат заместени в тази им дейност, говоря в контекста на пандемията и наложената изолация.“

Кога биха ни създали проблеми тези роботи?

„Проблеми винаги могат да възникнат. Освен технически, могат да бъдат и на ниво общуване, човек – машина. Тези машини – разни кухненски инструменти и уреди, най-масови са май прахосмукачките – на практика изместват хората, засега на ниво дом. Ако се замислим, една съвременна перална машина също може да мине за робот, защото тя има същите елементи. Даже и по-новите автомобили също могат да се възприемат като робот, тъй като имат голяма част от елементите на един робот – сензорика, управление, някои могат да работят и самостоятелно в някаква степен. Специално за колите в момента се води дискусия, дали бъдещите автомобили ще предоставят възможност човек да ги управлява. Вероятно просто ще бъдат транспортно средство – сядаш, даваш къде искаш да отидеш, не решаваш ти откъде трябва да мине и как ще се движи колата и т.н.“


Как роботите ще повлияят върху труда и работните места след време?

„Оказва се, че колкото и машината да е добра, тя си е машина и се нуждае от обслужване, тоест не може без човека все още. Но този труд минава на друго ниво, изискват се специални умения, знания, опит, които не можеш да ги добиеш от раз, трябва дълго обучение.“

Според Вас, инж. Костадинов, светът има ли нужда от повече технологии по време на подобни извънредни ситуации?


„Тук съм категорично „за“, защото дори и малко да се облекчи трудът на хора, които са в рисковата зона, където има вирус и могат да се заразят, означава, че помагаме на тези хора. Възможностите са много, въпросът е болниците и клиниките дали могат да ги ползват, дали знаят че ги има и могат ли да си го позволят.“

Снимки: ЕПА/БГНЕС и архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Река Арда

България предлага на Гърция 5 годишно споразумение за водите на р. Арда

5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..

публикувано на 01.05.25 в 11:08
Андрий Сибига и Георг Георгиев

Украйна кани българския външен министър да посети Киев на 9 май

Украинският външен министър Андрий Сибига е провел телефонен разговор с българския си колега Георг Георгиев. Двамата са обсъдили стъпки за постигането на справедлив мир и начини за развитие на взаимноизгодно сътрудничество. Украинският първи дипломат..

публикувано на 01.05.25 в 09:44

16 страни от ЕС, включително и България ще увеличат разходите за отбрана, чрез по-висок бюджетен дефицит

16 страни от ЕС ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана. Сред тях е и България, предава БТА. Еврокомисията представи Бяла книга за бъдещето на европейската..

публикувано на 01.05.25 в 09:08