Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешна българска разработка на виртуална класна стая

Снимка: vedamo.com

Старобългарската дума ведам, която означава „знам“ стои в основата на названието на една от интересните разработки на виртуална класна стая. Тя се нарича VEDAMO и е създадена изцяло от български екип през 2013 година.

Платформата, която е сред официално одобрените от българското Министерство на образованието и науката, вече е преведена на десет езика, в различни страни от Средния изток, и се ползва от над 20 000 потребители в чужбина, включително от училище за изящни изкуства в Ню Йорк. „Специално там в момента се провежда хибридно обучение, като част от учениците са в класната стая, а друга част – онлайн. Използваният модел предлага свързване на интерактивната дъска в традиционната класна стая с „бялата дъска“ в платформата“– уточни в интервю за БНР Светлана Савова от екипа на платформата.

В световен мащаб има различни виртуални класни стаи според тяхната функционалност и възможности. Предимствата на българската разработка са, че предлага условия за индивидуална и групова работа, близки до традиционите условия на преподаване. Учителите могат да следят присъствието и активността на всеки ученик, като автоматично се отбелязва, ако някой от тях се разсейва с други сайтове и приложения.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

През почивните дни ще е мразовито, но слънчево

В събота , 22 февруари, ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, средна и висока. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър...

публикувано на 21.02.25 в 18:20

74% от младите лекари избират България

За трета поредна година расте броят на младите лекари, които искат да останат в България след завършването си. Това показват резултатите от анкета сред 224 български абсолвенти от Випуск 2024 на Медицинския факултет към Медицински университет-София. 74,3%..

публикувано на 21.02.25 в 14:30
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб от Афганистан: Щастлива съм, че моят език се изучава в университета ви

На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в  календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО). Посветен е на опазването на езиковото и културното многообразие по света и се..

публикувано на 21.02.25 в 13:00