Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Кукерландия“ в Ямбол, но без гостуващи групи

Снимка: kukerlandia

В град Ямбол и близките населени места, на 12 март започва дългоочакваният фестивал „Кукерландия“, превърнал се в емблема на града. Всяка година събитието събира хиляди участници – кукери, бабугери, сурвакари, старци и други маскирани от всички краища на България. А гостите идват, за да съпреживеят пъстрото и оглушително зрелище. Мотото на празника е „Когато фестивалът е живот“ и отразява както пълнокръвния живот на древните кукерски традиции по този край, така и пищното настроение, с което се зарежда всеки, който е станал част от празника.



Тазгодишното, 22-ро, издание на „Кукерландия“ ще премине при строго спазване на противоепидемичните мерки в условия на коронавирус – без гостуващи кукерски групи от други населени места и без струпване на много хора на едно място.



„Сега ще направим така, че публиката да отиде при кукерите в нашите населени места, където е автентичната традиция“ – уточни кметът на община „Тунджа” Георги Георгиев пред кореспондента на БНР Даниела Костова. По тази причина, освен в град Ямбол, традиционните кукерски игри ще се представят и в 13 села на общината.



В програмата на „Кукерландия“ са включени детски кукерски празници, фотографски изложби,  концерт на виртуоза на кавала Теодосий Спасов, изложба на кукерски маски и на детски кукерски рисунки, както и шествия с факли и празнична заря. Пъстрият празник ще продължи до 14 март с богата програма и добро настроение.

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10