Март е, и със съживяването на природата сякаш и ние се пробуждаме за красивото, опитваме да го вплетем във всеки аспект на ежедневието си. В миналото българката оползотворявала зимния период, за да създава красота, бродирайки ризи, покривки или пък оплитайки изкусни дантели.
Използвали са памучни или копринени конци: колкото по-тънък е конецът, толкова е по-фина дантелата. Изящно изработена, тя е украсявала ръкавите, пазвите, кърпите за глава на българката.
И в днешните модерни времена дантелата е приложима в бита ни – с нея се украсяват не само дрехи, но и салфетки, спално бельо и шалове, изработват се покривки за легло и маса, различни аксесоари и бижута, дори цели картини.
В България са разпространени два типа дантела – калоферска и шита дантела „кене“, казва майсторката Ани Йовева. Каква е разликата между тях - ще разберете от публикацията „Изкуството на дантелата все още пази неразкрити тайни“.
През Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) подбалканският град Калофер бил опожарен и оставен в разруха, а дантелата се превърнала в основно средство за препитание. Затова започнали да наричат ръкоделието „бялата магия“. За традициите в изработката на традиционната калоферска дантела, която се появява у нас в края на XIX век разказваме в „Калоферската дантела символизира волята на народа ни да оцелее в трудни времена“, още един интересен материал за това майсторство от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
На 16 февруари ще отбележим 88 години от началото на предаванията за чужбина на националното радио, чийто правоприемник е Радио България. Датата сме възприели и като празник на Радио България. Във връзка с това в поредица от публикации ще си..
На днешната дата – 17 януари – отбелязваме 105 години от рождението на легендарния гайдар Дафо Трендафилов. Роден в родопското село Гела през 1919 г., целият му живот остава свързан с този магичен край. Започнал да свири на гайда едва 14-годишен,..
На днешния ден през 2011 година от този свят си отиде емблемата на тракийската народна песен Надка Караджова. Само на 73-годишна възраст тя остави стотици песни, записани за Българското национално радио, Българската национална телевизия и..