Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дихание на призрачни села или музика на тишината

Снимка: Мирян Колев

Вятър в клоните, птича песен, дъждовни капки и пукащи стъкла от разбити прозорци – това е звуковата картина на призрачните села на България. В района на старопланинския град Трявна има около 100-тина стари села и махали с общо население от около 1000 души. Някои са с по един или двама жители, други обаче отдавна са изоставени, а рухналите им къщи са превзети от трънаци и бурени, като в приказка на братя Грим. Но един музикант решава да запише диханието на заличените села и да го превърне в … музика, за да съживи миналото.



Мирян Колев живее в Трявна, занимава се с експериментална музика
, прави колаборации с визуални артисти и пътува на турнета по света. Но през последната година коронавирусът го принуждава да си остане у дома. Така се ражда нестандартният му проект. Мирян започва да обикаля района на старопланинския град и открива истински съкровища. „Само на 10 км от града има много села, трудно можеш да ги откриеш, защото дори няма път до тях. Те са напълно изоставени и вече са част от гората, обяснява музикантът. В началото той ги снима, но после решава да ги превърне в музика, като записва звуците от разпадащите се постройки. Резултатът е албумът „Призрачни села“.

„От няколко къщи съм записал отделни звуци, след това ги обработих със софтуер и съм направил музиката с тях. Това е подход в експерименталната музика или т.нар. fieldrecording. В случая съм добавил и китара. Опитах се тя да бъде много минималистична, за да има пространство в цялото нещо и да оставя място за въображението. Този албум е качен онлайн“- казва Мирян.

Тишината на изоставените тревненски села е дълбока, застинала във времето, нарушавана единствено от птича песен и пращене на клони. Затова той ги посещава при лошо време - когато вали, дъждовните капки се процеждат през продънените покриви, а вятърът съска през разбитите прозорци и се вихри в някогашните стаи, подмятайки изоставени предмети и пожълтели снимки на хора, за които никой не си спомня…



„От една страна можеш да си представиш как преди години там е имало живот. Дори на някои места сякаш хората внезапно са си тръгнали, зарязвайки в бързината чиниите с приборите на масата. И виждаш как животът се е отдръпнал от тези места. Но от друга страна, гората ги поглъща и си мисля, че това е напълно естествен процес, защото е част от кръговрата на природата. Тя просто си взима своето обратно“ – казва Мирян Колев.



До момента музикантът е записал звуци от 10-на обезлюдени села около Трявна
. Обяснява, че повечето от тях са с по няколко къщи и че са били основани през Османското владичество от хора, които са вдигали въстания срещу нашественика и са били преследвани от властта. Затова те се укривали в планината на трудно достъпни места, заедно със семействата си и основали тези махали.

Мирян е и любител фотограф. Той пази в архивите си стотици кадри, в които е запечатал самотни, рушащи се къщи от различни епохи около Трявна. „Някои са от кирпич или дърво, други са по-нови, построени са с тухли. Но след няколко години от тях няма да има и следа“, казва той.

Проектът на Мирян обаче ще остане, за да ни напомня колко сме уязвими и преходни на тази Земя.

Снимки: Мирян Колев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Златни и сребърни съкровища, открити по българските земи, гостуват в "Двореца" в Балчик

Изложбата "Разкази от злато и сребро" на Националния исторически музей, подготвена за 100-годишния юбилей на Държавен културен институт "Културен център "Двореца" - Балчик /някогашната лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург/, беше..

публикувано на 05.08.24 в 19:29

Варна отново дава сцена на творци в областта на експериментална музика

Програма, изпълнена с прояви надхвърлящи познатия ни стандарт, това обещават организаторите на фестивала RADAR , който се провежда от 2 до 4 август във Варна. Единадесетото по ред издание обещава да бъде пресечна точка на аудио-визуалните изкуства в..

публикувано на 02.08.24 в 10:20

"Екологии на прехода" или как се грижим за материалното и нематериалното си наследство

Изложба насочва вниманието към местата на разруха в България чрез скулптура, инсталация, звук и филм. Експозицията, озаглавена "Екологии на прехода" ще бъде открита на 1 август в столичното пространство Swimming pool, съобщават организаторите...

публикувано на 01.08.24 в 08:15