Основните предизвикателства за вота на 4 април в Белгия и Люксембург са изискванията за дистанция заради Covid-19, вероятността от струпване на повече желаещи да гласуват и вечерният час.
Пред програма „Хоризонт“ на БНР българският посланик в двете страни Пламен Бончев каза, че белгийската полиция е изпратила изрично указание, че ако има струпване на хора, може да се намеси. В Люксембург в никакъв случай не се допуска събиране на повече от 100 души.
В Белгия са разкрити допълнително три секции или общо 11, а в Люксембург за първи път ще има 2 секции. В Хасел - Източна Фландрия, за първи път ще има секция. В Гент и Антверпен, където са най-големите български общности след Брюксел, ще има по 2 секции.
„Констатираме доста по-висока избирателна активност от 2017 година на етап подаване на заявления, разбира се, което ни радва", каза посланик Пламен Бончев.
Цялото интервю чуйте ТУК.
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..