Много българи се завърнаха в родината заедно с децата си заради епидемията от коронавирус и с това е свързана новата мисия на неделните училища зад граница, казаха за БНР Снежина Мечева и Боянка Иванова, дългогодишни директори на българските училища в Лондон и Чикаго.
Някои от децата са родени в чужбина и вписването им в образователната система ще бъде успешно, само ако владеят българския език и познават българската култура, подчертаха те.
В момента училищата зад граница за българските деца наброяват 400 в 40 страни на 6 континента. Въпреки съфинансирането и методическата подкрепа от държавата ни, те съществуват основно благодарение на труда, средствата и ентусиазма на сънародниците ни.
Ученици от Първо българско училище "Св. св. Кирил и Методий" в Ковънтри участваха в обичая коледуване. "Нашите къщи бяха благословени от коледарите на училището ни! Благодарим им, че внесоха късче от България в дома ни с този обичай! Така..
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество "Българите в Албания" – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо бърдо , където живее компактно българско малцинство . Раздаването стана в присъствието на посланика..
От Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина съобщиха във Фейсбук, че през 2025 година ще се проведе Четвърта среща на ръководителите на фолклорни състави на българите зад граница. Срещата е насрочена за 7, 8 и 9 ноември в България...
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" ще събере от 4 до 6 април в Лондон..
Две българки, живеещи в Италия – Ирена Динкова и Мирослава Ценова, разработват проект "Онлайн психолог" , насочен към българите зад граница, които..