Ако заболеваемостта от Covid-19 спадне и България влезе в зелената зона, можем да имаме добър туристически летен сезон, прогнозира председателят на Варненската туристическа камара Илин Димитров пред БТА. Неговите очаквания са, че сезонът ще е по-слаб от 2019 година, но по-добър от 2020-а. Очакванията са за около 4,5 милиона чуждестранни туристи, но те ще дойдат само ако сме в зелена зона и ваксинираме служителите в сектора, които имат желание, посочи Димитров.
В сферата на туризма у нас пряко заетите са около 150 хиляди души, но реално броят им може да достигне 300 хиляди. Не е проблем тези хора да бъдат ваксинирани до началото на сезона, е позицията на Димитров.
Вече са ясни правилата за експлоатация на туристическите обекти за тази година, които надграждат тези от миналата година. Според Димитров обаче, има няколко въпроса, които все още остават без отговор. Най-важният е дали хората с поставена руска или китайска ваксина ще бъдат приемани като ваксинирани или не. Този проблем е от особено значение, тъй като у нас за сезона вероятно ще дойдат да работят служители от Азия, допълни Димитров. Прогнозата на експерта е, че която държава възстанови туристическата си икономика по-бързо, ще успее да привлече и най-можещите и знаещи кадри. За съжаление, ние сме по-неконкурентноспособни и може да се окаже, че браншът ще е по-"обезкървен" отколкото преди няколко години, каза Димитров.
Тази година никоя държава няма да рекламира море, слънце, планини, а сигурност, допълва експертът. Според него шансът на България да привлече туристи е единствено ако предлага спокойствие на гостите.
В наши дни в пристанището на Поморие са пуснали котва предимно яхти, а старите дървени рибарски лодки са заменени с модерни, снабдени с мощен двигател съдове. Традиционният поминък на черноморското ни градче, свързан с риболова е напът да изчезне,..
Кой казва, че българите сме намръщени и черногледи хора? Разходете се из софийските коледни базари и ще останете с коренно различно впечатление. Празничните украси, музиката, въртележките и сергиите, преливащи от лакомства иръчно изработени..
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата на нашенския продукт е придружена от мащабна рекламна кампания и името на родопското село бързо..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са..