Според народните представи по време на сън душата на човека се отделя от тялото и пътува в неизвестното, а спомените й от тези пътешествия са именно сънищата.
Защо не бива да стряскаме спящ човек; какви забрани е формулирал народът ни по отношение на местата за дрямка; кога е добре да разкажем сънищата си и как момите са гадаели за бъдещите си съпрузи чрез съня – всичко това ще научите от публикацията „Най-сладкото нещо: фолклорни вярвания и представи за съня и сънуването“, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..