Според народните представи по време на сън душата на човека се отделя от тялото и пътува в неизвестното, а спомените й от тези пътешествия са именно сънищата.
Защо не бива да стряскаме спящ човек; какви забрани е формулирал народът ни по отношение на местата за дрямка; кога е добре да разкажем сънищата си и как момите са гадаели за бъдещите си съпрузи чрез съня – всичко това ще научите от публикацията „Най-сладкото нещо: фолклорни вярвания и представи за съня и сънуването“, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..