Според народните представи по време на сън душата на човека се отделя от тялото и пътува в неизвестното, а спомените й от тези пътешествия са именно сънищата.
Защо не бива да стряскаме спящ човек; какви забрани е формулирал народът ни по отношение на местата за дрямка; кога е добре да разкажем сънищата си и как момите са гадаели за бъдещите си съпрузи чрез съня – всичко това ще научите от публикацията „Най-сладкото нещо: фолклорни вярвания и представи за съня и сънуването“, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е..