Водата е един от най-ценните изчерпаеми източници на Земята – всички знаем това, но сякаш подценяваме този факт, докато не се сблъскаме с реалната й липса или пък не станем свидетели на разрушителен потоп.
Природозащитниците от „Грийнпийс“-България избраха отново да фокусират вниманието на обществото ни върху замърсяването на водоемите в страната. Пролетната им кампания #ИзбериВодата е традиционен и доказано ефективен начин да се погрижим за природата – организиране и подкрепа на събития за почистване около водоеми в цялата страна. Защото опазването на водоемите е наша задача с мисъл към бъдещето, а природозащитниците определят кампанията си като Национална мобилизация за почистване на водоемите в България. Инициативата е за всички, на които не им е безразлично дали в реките, езерата и язовирите на България ще плуват боклуци или цели сметища – обясни Ангел Бондов, координатор местни общности в „Грийнпийс“-България.
“Всеки обича водата, всеки обича да посещава язовир, езеро, река в близост до мястото, където живее. Всеки е виждал боклуци натрупани до тези водоеми, така че всеки, които има желание да участва в кампанията ни е свободен да намери мястото, да събере съмишленици и да се регистрира на нашия сайт, като ние ще му изпратим необходимите консумативи за почистване – обяснява Ангел Бондов пред БНР-Радио София. Разбира се, ако човекът има желание да направи събитие в социалните мрежи, също може да ни го изпрати, ние да го споделим, да качва снимки с нашия хаштаг #ИзбериВодата. В допълнение ние изпращаме и детайлни инструкции как да бъде организирано самото почистване, как да се събират разделно боклуците и да се извозят от мястото след това. Надяваме се през целия месец май да се случат доста такива събития и да се превърнат в истински празник и хората да „вземат“ боклуците в свои ръце.“
Кампанията #ИзбериВодата се организира по повод десетата годишнина на българския клон на „Грийнпийс“. Природозащитниците обаче поведоха разговора за опазването на водоизточниците в България още преди парламентарните избори в страната на 4 април. Тогава се обърнаха към политиците с три въпроса, свързани със запазването на водните ресурси и тяхното „човешко управление“. Поискаха да разяснят пред обществеността каква е визията им за решения на проблема с недостига на вода, за използването на вода в енергийната система в дългосрочен план и в каква насока би трябвало да се трансформира производството на енергия у нас.
А причината за този ход от „Грийнпийс“ обясняват просто – „Демокрацията работи за нас, когато ние работим за нея. Можем да съхраним природата и обществото си, като гласуваме и изискваме от избраните от нас кандидати да поемат отговорност към обещанията си и да бъдат амбициозни политически лидери с визия за опазване на природата“. Какви отговори са получили съвсем скоро ще разберем. А дотогава нека не забравяме, че връзката ни с природата е двустранна и всяко действие или бездействие има своите последствия.
Редактор: Весела Кръстева /инт. на Гергана Пейкова, БНР-Радио София/
Снимки: BGNES, gabrovoinnovationcamp.eu, greenpeace.orgДнешният 26 октомври в България е обявен за Ден за размисъл преди седмите подред парламентарни избори от април 2021 година насам. В този ден избирателят има възможност без чуждо влияние да вземе решение за своя вот в деня на изборите. Днес, както и..
В събота , 26 октомври, ще бъде предимно слънчево. След обяд над западните райони ще се появи разкъсана висока облачност. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 18° и 23°, в София - около 20°. В..
Демографията оказва силно отрицателно влияние върху растежа на брутния вътрешен продукт след 2009 г., като средният отрицателен ефект е около 0,9 процентни пункта на година. Това представлява около 45 на сто от средния годишен темп на нарастване..
Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел –..
21 гласа не достигнаха на партия "Величие" за влизане в новия парламент. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица..
В брой 24 на предаването говорим за (не)познатите съвременни български будители зад граница: С България в сърцето и в далечна Аржентина –..