За нас, българите, 24 май е един от най-светлите дни в годината. Това е празник на духовното извисяване, на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата. В този ден честваме делото на славянските просветители Св. св. Кирил и Методий, което е на почит в целия християнски свят.
През ІХ в. Солунските братя развиват мисионерска дейност като проповедници на християнството. Те създават основите на славянската азбука, която дава сериозен тласък в културното развитие на славянските народи. Константин-Кирил Философ успява да изгради писмена система, която максимално адекватно да отразява особеностите на славянската реч. Срещу всеки звук той поставя съответната буква. В много отношения той придава символично значение на първата азбука – глаголицата, защото тя е съставена от свещените за християнството елементи – кръст, кръг като символ на съвършенството и триъгълник като символ на Светата Троица. Това, според специалистите, е едно посвещение, закодирано в тези елементи – за това, че азбуката трябва да служи, за да се разпространи Божието слово сред славяните. Това е и причината да се създаде едно специфично благоговейно отношение към тази писменост и до ден днешен.
В наши дни буквите, с които от най-ранна възраст пишем и четем, носят радост и удовлетворение от познанието, чрез тях творим и създаваме своето културно наследство за поколенията след нас. Затова на този ден ние честваме също така и българската култура, просвета и духовност.
За първи път тази година, след решение на 44 НС, вместо "Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост", 24 май се отбелязва като "Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност".
Още за същината на този светъл за всеки българин празник, вижте в публикацията „24 май – празник на славянските първоучители и просветители“от колекцията на Радио България.
Съставил : Венета Николова
Снимки: БГНЕС, архивНа 13 март 1899 година в Цюрих, Швейцария, се ражда големият български композитор, музикант, диригент и педагог Панчо Владигеров . Той свири на пиано и композира от най-ранна възраст. Автор е на многобройно творчество в различни жанрове - опера, балет,..
Едно любопитно събитие отбелязваме днес – Международния ден на бавните обороти, известен още като Празник на спокойствието. Социалното движение, наречено Slow Life (Бавен живот), се заражда през 1986 г. На днешната дата в повече от 90 града в..
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г.,..