Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започнаха литературните маршрути из София

Снимка: архив

Третото издание на литературното пътешествие по емблематични за културата ни места в столичния град започна с разказ за двете най-големи български литературни списания отпреди повече от век – „Мисъл“ и неговия наследник „Златорог“. В ролята на гид в този маршрут влезе литературния историк и теоретик проф. Михаил Неделчев, а отправната му точка беше къщата на д-р Кръстьо Кръстев на ул.„Хан Аспарух“ 67. Тази година, на 31 май, се навършват 155 години от рождението на първия български професионален литературен критик, писател, преводач и общественик.

„Целта е хората да видят и оценят града по нов начин, да преживеят посвоему моменти от културната ни история“, обясни Тодора Радева – управител на фондация „Прочети София“,пред БНР- Радио София.

За първи път такива литературни разходки са организирани през 2018 г. Оттогава много хора проявяват интерес към българските класици и знаковите места в София, свързани с важни събития, с живота и творчеството им. Някои от местата не съществуват вече, но паметта за тях и писателите е жива, а литературните маршрути се радват на голям интерес, споделят организаторите им.

Съставил: Елена Каркалонова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05
Тетяна Станева

Фестивалът "ОКО" има мисия – да покаже на българите какво става в Украйна

Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази  възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..

публикувано на 08.11.24 в 12:15