Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриха некропол от времето на Първата българска държава

Доц. д-р Здравко Димитров
Снимка: YouTube

Три некропола от различни епохи разкриха археолози при спасителни разкопки по трасето на новия скоростен път край видинското село Синаговци /Северозападна България/. Всеки от тях дава важни сведения за миналото по тези земи. Над 300 са находките досега, по-голяма част от които са въоръжения, фибули, накити. Повечето са в много добро състояние, обясни пред БНР-Видин ръководителят на спасителните разкопки доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН:

"От некропола, който датира от времето на траките, в края на ранножелязната епоха, някъде 7-6 век пр. Хр., имаме доста интересни данни за контакти със Западните Балкани, с Източноалпийската област. Това са едни по-слабо известни контакти на тракийските племена. Същото е положението с некропола, който датира от ранноримската епоха – I век сл. Хр. Това е точно времето, в което се създава Римската империя и тя колонизира този долен дунавски бряг. Първите контакти на местните племена с римските колонизатори, с военните единици - легионите, които са били настанени по границата на империята на река Дунав, са много съществени и материалите от този некропол дават сведения именно за това.”

Най-новите находки от третия некропол – нанизи от мъниста, пръстени и обеци, е датиран към X – XI век, или времето на българските царе Симеон и Петър, уточнява археологът. По думите му „Това е нещо, което за първи път се проучва във Видинско и е много интересно и важно за нашата история“. Работата по археологическия обект на площ от 60 декара трябва да приключи в края на август.

Съставил: Елена Каркалонова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05