Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Койчев с нова артистична провокация – „Къпането“

4
Снимка: Ани Петрова

От брега на езерцето край село Осиковица се разкрива уникална гледка – съвместно къпане на диви животни и световни знаменитости. „Къпането“ е поредната артистична провокация на скулптора Павел Койчев, с която той отпразнува своя 82-ри рожден ден.

В композицията са вплетени известни картини и пластики на световни класици, изобразяващи красиви голи тела. Поставянето им върху водната повърхност е чрез сложна конструкция, разработена от скулптора. В съвместителство върху водата се излежават крави, бивол, бял кон и магаре, изваяни от стиропор.

През 2009 година, във водите на същото това езерце, разположено на 70 километра от София, в близост до автомагистрала „Хемус“, се появи пастир със стадо овце. Няма човек, който да е останал равнодушен към магнетичното въздействие на тази скулптурна композиция, известна като „Водна паша“.

„Произведенията разкриват цялата същност на автора“ – каза преди време Павел Койчев, според когото скулпторите не обичат да говорят за творбите си.

Нестандартните проекти на българския концептуалист са познати в Германия, Австрия, Швейцария, Италия, Испания, Белгия, а негови произведения притежават почти всички родни големи галерии.

Редактор: Елена Каркаланова

Снимки: Ани Петрова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04
Монаси от манастир в Дхамаршала, Индия

Монаси от Тибет представят в Бургас хималайската култура

Монасиот Тибет пристигат на 6 юли в Бургас. Делегацията от Фондация за хималайска култура включва Лобсанг Фънтсок – председател, трима монаси, близки до Далай Лама, десет автентични танцьори, които съчетават в движенията си музика, колорит и..

публикувано на 06.07.24 в 09:15