Според Изборния кодекс, по време на предизборната надпревара за участие в 46-ото Народно събрание гражданите, партиите, коалициите, инициативните комитети, кандидатите и застъпниците имат свободата да правят агитация в устна и писмена форма. Това може да става на събрания, както и чрез доставчиците на медийни услуги, като социалните медии и личните блогове не се считат за такива. Задължително условие е предизборната кампания да се води на български език.
В условията на епидемия от коронавирус, здравните власти съветват политиците да се погрижат за здравето на избирателите, провеждайки агитацията дистанционно, а срещите с хората да стават на открито при спазване на дистанция и с предпазни средства. За реда на провеждането на предизборните мероприятия отговарят организаторите, както и органите на МВР.
В следващите 30 дни е забранено публикуването на анонимни агитационни материали и такива, които накърняват добрите нрави, честта и доброто име на кандидатите. Не е позволено материалите да съдържат герба и/или знамето на Република България, както и тези на чужда държава, а също религиозни изображения и знаци. По време на предизборната кампания се забранява политическата агитация в държавния и общински транспорт, учреждения, институции или предприятия.
Задължение за обществените медии – БНТ и БНР, е да отразяват обективно и справедливо проявите на кандидатите, регистрирани от партиите, коалициите и инициативните комитети, при зачитане на тяхната равнопоставеност и значимост. Правилата за това се определят от Централната избирателна комисия. Предизборната кампания се отразява в обществените медии под различна форма, но задължително в определено и обозначено за целта време.
В срок до 7 дни след деня на вота, партиите, коалициите и инициативните комитети трябва да премахнат поставените от тях агитационни материали.
Обект на предизборната агитация са всички български граждани, които към датата на изборите са навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода.
Предварителните данни на ЦИК показват, че в избирателните списъци са вписани 6 711 048 души. Изборният кодекс задължава българските граждани да участват в гласуването, но не предвижда санкция за негласувалите. За участие в изборите на 11 юли Централната избирателна комисия допусна 15 партии и 8 коалиции. Регистрираните към момента организации, които ще наблюдават протичането на изборния процес са осем – една международна и 7 от страната. Българските граждани в чужбина имат срок до 15 юни, за да подадат предварително заявление за гласуване зад граница. Там, където има подадени поне 40 заявления, предстои да бъде разкрита изборна секция. Очакванията на Министерството на външните работи е секциите зад граница да достигнат 800 – повече от два пъти над броя им на 4 април т.г.. 568 от тях се разкриват автоматично по новото правило в Изборния кодекс, а именно в посолствата и консулствата, както и на местата, където в последните пет години е имало поне една секция със сто избиратели.
Редактор: Йоан Колев
Снимки: БГНЕС, архив
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..