Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петропавловският манастир е с превратна история

Снимка: velikoturnovo.info

През ХII-ХIVв. в района на старата българска столица Търново били съградени  множество манастири, които се наложили като водещи духовни и културни средища в рамките на Втората българска държава. Сред тях е и „Св. св. Петър и Павел“, известен още като Петропавловския или Лясковския манастир, тъй като се намира съвсем близо до днешния град Лясковец. Изправила величествено снага върху високите и непристъпни скали на Арбанашкото плато, в наши дни светата обител се посещава от десетки хиляди миряни и туристи от цял свят.

Отдалеч силуетът на „Св. св. Петър и Павел“ напомня на средновековен замък. Според преданията земите около манастира били владение на братята Петър и Асен. Когато обявили въстанието за освобождаване на България от византийско владичество през 1185г., те дали обет − в случай, че въстанието е успешно, на това свято място да изградят манастир. И изпълнили обещанието си!

През мрачните години на османско владичество светата обител е била многократно опожарявана и сривана до основи, но след това е възкръсвала, като феникс от пепелта. И наистина превратна, белязана от разруха и възход е историята на тази българска светиня, за която разказва публикацията „Мен не ме докосна меч и робство, ни огън и земетръс” – Петропавловският манастир, от колекцията на Радио България.

Съставил: Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35