През ХII-ХIVв. в района на старата българска столица Търново били съградени множество манастири, които се наложили като водещи духовни и културни средища в рамките на Втората българска държава. Сред тях е и „Св. св. Петър и Павел“, известен още като Петропавловския или Лясковския манастир, тъй като се намира съвсем близо до днешния град Лясковец. Изправила величествено снага върху високите и непристъпни скали на Арбанашкото плато, в наши дни светата обител се посещава от десетки хиляди миряни и туристи от цял свят.
Отдалеч силуетът на „Св. св. Петър и Павел“ напомня на средновековен замък. Според преданията земите около манастира били владение на братята Петър и Асен. Когато обявили въстанието за освобождаване на България от византийско владичество през 1185г., те дали обет − в случай, че въстанието е успешно, на това свято място да изградят манастир. И изпълнили обещанието си!
През мрачните години на османско владичество светата обител е била многократно опожарявана и сривана до основи, но след това е възкръсвала, като феникс от пепелта. И наистина превратна, белязана от разруха и възход е историята на тази българска светиня, за която разказва публикацията „Мен не ме докосна меч и робство, ни огън и земетръс” – Петропавловският манастир, от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..