Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието в управлението на пандемията бави ваксинирането

Управлението на кризата е политическо, а не медицинско

Доц. Христо Хинков
Снимка: Стаматина Никова
Няма уникален фактор, поставящ България на челните места в Европа по смъртност по време на Covid-19 епидемията. Това показва анализът, поръчан от здравното министерство, за факторите довели до високата смъртност в страната ни в периода на пандемията. Причините са комплексни, каза доц. Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи. "Най-вероятно здравната ни система не се е справила", смята Хинков. Друг фактор, е че българите живеят с 6 години по-малко от останалите европейци и населението страда от редица хронични заболявания.

В периода 1 март 2020 до 1 май 2021 г. в България са починали 166 050 души. 78% от тях са в рисковата група между 60 и 89 години. Смъртността от Covid-19 е 123 на 100 000 население и по този висок показател България е трета в Европа. Смъртността от коронавирус увеличава общата смъртност, защото съпъстващо умножава починалите от хронични болести. 28% от хоспитализираните през периода са с коронавирус. Това също е увеличило смъртността от други болести, защото е попречило на лечението и профилактиката им.

Според Хинков липсва цялостна концепция за справяне с пандемията. Управлението на кризата е по-скоро политическо, отколкото медицинско. Противоепидемичните мерки в 125 различни заповеди са били половинчати, популистки и противоречиви. Това е породило недоверие в способността на властите да се справят с пандемията и сега се отразява и в слабия интерес към ваксинационнията, става ясно от анализа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Арменците в България празнуват Бъдни вечер

Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..

публикувано на 05.01.25 в 11:27
Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30