Налага ви се да пътувате за седмица-две, но у дома остава домашният любимец, който ваши близки или приятели трябва да хранят всеки ден.
В това не би имало нищо необичайно, ако наскоро не сте се нанесли в дом от напълно ново поколение. Макар за повечето хора това все още да звучи екзотично, т.нар „умен дом“, в който всичко може да се управлява дистанционно, постепенно ще стане обичайно предложение на имотния пазар. Всеки уред от обзавеждането в него ще може да се свързва с интернет и да бъде управляван от вашия мобилен телефон.
Така след дълъг работен ден, когато се приберете, домът ви ще бъде достатъчно охладен или затоплен, подът ще е изчистен, а продуктите, които са изчерпани, ще ви очакват пред вратата, тъй като хладилникът ви разполага с функционалността да ги поръча вместо вас. В интервю за БНР футурологът Мариана Тодорова прогнозира, че подобен сценарий може да се осъществи по-скоро от очакваното:
„Би могло да се случи до 10 години, защото технологията не е сложна, вече е налична и няма да е скъпа. Говорим да бъде внедрена глобално, тъй като на ниво технологичен напредък, феномените се осъществяват именно така. Колкото и късно да идват в страните, които не са толкова добре развити, закъснението не е толкова голямо.“
Архитектурата и материалите, от които са направени жилищата на бъдещето, също ще се променят, убедена е футуроложката:
„Вероятно тези домове ще бъдат снабдени с все повече фотоволтаични панели, които ще удовлетворяват нуждите от електричество, или пък ще закупуват електричество на по-ниски цени от други сгради или обекти, които го произвеждат. Фасадите ще бъдат направени на базата на 3D и 4D принтирането, което значи, че ще могат да променят своите характеристики. Лятото ще са в светъл цвят, за да не събират топлина, а зимата в тъмен, за да я акумулират. Така имотът ще се управлява ефективно и ще спестява доста ресурси.“
Постепенно се променят типът и изискванията, които купувачите имат към жилищата, които наемат или закупуват. Все по-често, засега основно в азиатските страни, хората търсят малки и дори съвсем малки жилища, в които мебелите могат да се трансформират, а обзавеждането е семпло.
Пример за функционален, мобилен дом, който може да се трансформира и в пространство за обществено ползване е и този, проектиран от архитекта Дейвид Мартин. Той спокойно се побира в рамките на преносима с камион кутия. След отключването, и с помощта на сложна механизация, за минути изниква жилище, обзаведено с мебели и дизайн по избор на клиента.
Съставил: Йоан Колев
През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..
В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността българският външен министър Георг Георгиев се срещна с колегата си от Република Северна Македония Тимчо Муцунски. Първият ни дипломат подчерта, че позицията на България по отношение на европейската..
Разширяването на свързаността между България и Турция е инвестиция в развитието на целия регион. Това заяви президентът Румен Радев на среща с министъра на външните работи на Турция Хакан Фидан в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността...
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..