Преди повече от 70 години, в много райони на България черните лешояди били част от биоразнообразието. С навлизането на интензивното земеделие и използването на отровни химикали, те постепенно отстъпват от дългогодишните си местообитания. Въпреки застрашителното им намаляване, не са редки случаите когато стават жертва и на бракониери. Заради заплахата от изчезването им, от 1962 г. са включени в Балканския план за опазване на лешоядите, предвиждащ редица мерки за размножаването им, включително и при изкуствени условия и реинтродукция. Организиран е и мониторинг, както и телеметрично проследяване. Периодично се водят и обществени кампании в защита на лешоядите и срещу използването на отрови и бракониерски отстрел. Поставят се информационни табели, разглеждат се възможности за реинтродукцията им в подходящи местообитания.
„Поради различни човешки дейности в много райони на България лешоядите са изчезнали – отбелязва в интервю за БНР-Видин Георги Стоянов, координатор полеви дейности „Врачански Балкан“ по проект „Светло бъдеще за черния лешояд“ и председател на „Дружество за защита на хищните птици“. – Те са изключително редки птици, специално на Балканския Полуостров. До тази година черният лешояд гнездеше само в една изолирана област в Северна Гърция, а от тази година и в България. Имаме гнездяща двойка, в района на Източна Стара планина край Котел, по проекта „Светло бъдеще за черния лешояд.“
В гръцкия резерват „Дадия“ (Dadia, известен също като Национален парк Forest Dadia-Lefkimi-Soufli), който се намира в Източните Родопи, гнездят също белоглав и египетски лешояди, както и царски и малък креслив орел. Именно оттам идва и наблюдаваната по нашите земи двойка гръцки лешояди, а в средата на юли от волиерата за адаптация са освободени още две птици. Заедно с тях, на площадката се хранят и два „диви“ черни лешояда, които сами са долетели. Единият е дива птица без маркировка, а другият е уловеният (по-рано т.г.) в Природен парк „Сините камъни“ и екипиран с предавател. Освен тях, в областта са засечени още два черни лешояда от освободените в района на Източна Стара планина. С тях и оцелелите освободени птици от миналата година насам, черните лешояди стават общо 20 за района на Врачанския Балкан. Според експертите, това е рекордна численост за целите Балкани, специално за този рядък вид, извън размножителната колония в Източни Родопи, Гърция. Природозащитниците отдават успеха и на десетгодишната работа по възстановяването на белоглавия лешояд, което е важно за привличането и на черните им събратя в района:
„Те са млади птици, които още не са достигнали пълна полова зрялост – пояснява Георги Стоянов. – Търсят райони за гнездене, партньори, трансформират двойки и това е един нормален процес. Програмите, по които работим са подпомагани от различни фондове на ЕС за възстановяване на изчезнали или застрашени от изчезване животински видове. Лешоядите са санитарите на природата, а специално на Балканския полуостров, черният лешояд гнездеше досега само в Гърция.“
Съставил: Дарина Григорова /по интервю на БНР-Видин/
Снимки: greenbalkans.orgПоставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори, а останалите 4,7% се колебаят. Това показва независим телефонен сондаж на новата социологическа..
Навършват се 40 години от първия протестен митинг срещу насилствената смяна на имената на българските турци от комунистическия режим. На днешния ден през 1984 г. в ардинското село Млечино се събират над 3 хил. души от близките села Горно и Долно..
Делник с аромат на празник – такъв е днешният 23 декември в страната ни? „България днес“ ще ви предложи едно пътуване из историята и традициите на Коледа по нашите земи и ще ви напомни, че за поредна година и ние си имаме Коледно село. Празничната..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..
Скулптурата "Пясъчно Рождество в Бургас", която британските творци Пол и Реми Хогарт извайват в центъра на Бургас пред погледите на хората в града, ще..