Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекорден брой черни лешояди през юли във Врачанския Балкан

Автор:
Снимка: Георги Стоянов

Общо 20 черни лешояда са били засечени по наблюдения и предаватели във Врачански Балкан през юли. Това е рекордна численост за този рядък вид за целите Балкани, извън размножителната колония в Източни Родопи, Гърция. В последните няколко дни обстановката във Врачански Балкан е изключително динамична. В средата на юли от волиерата за адаптация са освободени още два черни лешояда, с които освободените тази година в района птици стават общо 9. Птиците, оцелели след пускането миналата година, които също са наоколо, са 7. Заедно с тях на площадката се хранят два "диви" черни лешояда, които сами са долетели тук - единият е уловеният по-рано през годината  в Природен парк "Сините камъни" и екипиран с предавател и дива птица без маркировка. Освен тях, предаватели и наблюдения засичат в района още два черни лешояди от освободените в района на Източна Стара планина. С това, птиците в района на Врачански Балкан стават общо 20, обясни за Радио ВИДИН Георги Стоянов - координатор полеви дейности "Врачански Балкан" по проект "Светло бъдеще за черния лешояд"  и председател на "Дружество за защита на хищните птици":

"Специално за черните лешояди, тези които ги установихме последния период от време - тези 20 птици, които са на територията на "Врачански Балкан" - това е следствие на дългогодишна работа - ние преди това повече от 10 години работехме по проекти свързани с възстановяването на белоглавия лешояд като гнездящ вид. Имаме създадена площадка за подхранване, има голяма група белоглави лешояди - около 70 птици - което също е важно за привличане и на другите лешояди, защото има ядро тук в района, което постоянно се задържа".

Преди началото на проект "Светло бъдеще за черния лешояд" и първите освобождавания на птици през 2020-та година, видът се считаше за изчезнал от територията на природен парк "Врачански Балкан" от повече от 70 години. Само година по-късно е установена и първата сформирана двойка лешояди в района, така че любителите на птиците и природата могат да се поздравят с първите успешни стъпки към окончателното завръщане на вида, обясняват още от организацията Зелени Балкани.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01