Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Служителите на реда са призвани да правят живота ни по-добър

Снимка: БГНЕС

Когато служителите на полицията прекрачат законовата граница, при въдворяването на реда, говорим за полицейски произвол. Именно такъв беше упражнен по време на антиправителствените протести, започнали през лятото на 2020 г. Сега, година по-късно, потресаващи кадри с проявената полицейска жестокост извадиха наяве нелицеприятни факти. За да се изяснат причините, довели до окървавяването на протестите бе сформирана и временна парламентарна комисия, която се зае с изслушването на отговорните лица, в т.ч. и на главния прокурор Иван Гешев пред правната комисия в парламента. Наскоро пред депутати и медии проговори и един от потърпевшите – Даниел Павлов, който разказа как е бил идърпан зад полицейския кордон от мъжете с униформи: "Бях повален на земята. Главата ми бе извита назад, а лещите ми бяха избити от очите. Не можех да си поема въздух и чувствах, че умирам...". А ако погледнем профила на въпросните униформении – той съвсем не се покрива с представите ни за служители на реда :

„Особено важен е въпросът, дали действително са полицаи, или мутри, облечени като такива – коментира в интервю за БНР правозащитникът Михаил Екимджиев. – Миналата година в социалните мрежи бяха разпространени немалко кадри с тези т.нар. „полицаи“. Те имаха големи бради, боксове и татуировки. Това не е допустимо в службите на публична институция като Национална полиция и Жандармерия, които би трябвало да са нашите ангели-хранители, а не изверги, пребиващи децата ни“.

По думите на Екимдижиев, хората от антиправителствените протести през 2020, не са платени протестъри, отишли на площада – само за масовката:

„Това не е профилът на хора от футболни агитки, а на такива, които присъстват там по убеждение. Задачата на подобна акция е да бъде пречупена тяхната воля, за да се научат, че в България не може току-така да се протестира“.

А дали не е време, след случаите на полицейско насилие, да преосмислим функциите на служителтелите на реда и каква е тяхната роля?

„Даже да приемем, че по някое време полицаите са били превъзбудени, допуснали са грешка и са надвишили правата си, ние станахме свидетели на една спокойна гавра – отбелязва експертът по комуникации Любомир Аламанов. – Голяма част от тези хора сякаш са забравили, че плащаме заплатите им, за да правят нашия живот по-добър.Те не са държавни служители, защото са родени такива, или защото Бог ги е спуснал“.

Подобно поведение демонстрира и главният прокурор, който се яви „от уважение към парламента“ , но се възползва от конституционното си право да отговаря на въпросите на депутатите твърде общо и без почти никаква конкретика. Според адвоката от Инициативата „Правосъдие за всеки“ Емил Георгиев обаче, съществуват и въпроси, като този за полицейското насилие, по които Гешев може да бъде по-конкретен, без да наруши Конституцията:

"Иван Гешев обясни, че е много проблематично колеги да разследват колеги, но не каза дали е предприето нещо за решаването на този проблем. Разбрахме и, че той все пак е внесъл доклад по делата за полицейско насилие, но не стана ясно дали е взел решения, свързани с правомощието му да дава указания на всички прокурори за правилното прилагане на закона", посочи Георгиев.

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Андрей Янкулов

Нито една присъда по 57 ключови разследвания за корупция по високите етажи на властта през м.г.

2023-та е поредната година, в която корупцията по високите етажи на властта остава скрита, тъй като водените наказателни производства не отразяват същинското състояние на корумпираност на публичния сектор, гласи един от изводите в Годишния..

публикувано на 25.06.24 в 13:41
Снимка: Украински образователен център

Завършилите софийския Украински образователен център ще продължат образованието си в България

Украинският образователен център у нас би последния звънец на своята втора учебна година. Припомняме ви, че обучението в центъра е целодневно и макар да протича на две смени, в едва 10 стаи, учениците го посещават ежедневно и с изключително желание...

публикувано на 25.06.24 в 09:25

Арменската общност в Бургас представя традиционните си ястия

Арменската общност в Бургас ще представи свои традиционни ястия на 25 юни от 10.30 ч. в Етнокухнята на Етнографския музей на улица "Славянска" 69. Събитието е част от проекта "Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“, в който Църковното..

публикувано на 25.06.24 в 06:35