Трудовата мобилност на работниците в ЕС да бъде по-лесна както за работника, така и за работодателя, а също с по-ясни правила, които осигуряват справедливи и равноправни условия на труд. Тази цел е представена в доклад, изготвен от евродепутата от ЕНП Радан Кънев и неговия екип, още преди настъпването на коронакризата, но придобила особена важност в светлината на ограниченията, които пандемията наложи.
Документът първоначално е разработен в отговор на острите разногласия между политическите групи и противопоставяния между Изтока и Запада по въпросите за трудовата мобилност. Той има важно отражение и върху правната защита на стотици мобилни работници, включително и от България. По данни на Комисията по заетост и социални въпроси, над милион и половина са трансграничните работници, но много по-голям е броят на сезонните труженици. Много от тях обаче биват изоставени от работодателите си и изпадат от социалната система след „избухването“ на пандемията. Много често заразените с вируса сезонни работници оставаха без социално осигуряване. Ето защо кризата с Covid-19 послужи като сигнал към хората, които определят правилата в ЕС, че трябва да се насочи вниманието към мобилните и командированите работници и че техният труд не може да е синоним на съвременна човешка експлоатация.
„Именно върху човека – там трябва да се фокусираме, върху работника и проблемите, с които той се сблъсква, както и върху малката фирма и проблемите, които тя има“ – подчертава в доклада си българският евродепутат Радан Кънев:
„В момента, когато ни застигна ковид кризата, тя постави пред този доклад неизброими нови въпроси и предизвикателства. Изведнъж видяхме, че трудовата мобилност изобщо не е гарантирана, че има много проблеми пред реализацията на това право, а и такива, опиращи до социални и дори човешки права – от невъзможност на хората да стигнат до договорено работно място и да започнат работа, през стъписващата възможност, след като са напуснали, или били съкратени, да не могат да се върнат в държавата, в която живеят. За дълъг период на 2020г. мнозина сезонни работници се оказаха по същество затворници в трудовите общежития, в които са били настанени, без възможност да излизат от тях и дори без гарантиран достъп до храна. Така много масово – десетки хиляди, а може би и стотици хиляди европейски граждани, се оказаха затворени на определена територия, но вече съкратени от работа и съответно с изгубени здравни права и то в разгара на пандемията.”
В пленарната зала на ЕП докладът е приет без всякакви изменения с внушително мнозинство, оттук нататък заложените цели зависят от волята и работата по тях в ЕК и Европейския орган по труда. Всички обаче са единодушни, че трудовата мобилност е от огромно значение за безпроблемното функциониране на единния европейски пазар. „Свобода на трудещите се, тяхната мобилност, мобилността на услугите – това са основни права, за които трябват благоприятни условия, без дискриминация и да има равни права за всички“ – казва еврокомисарят по работни места и социални права Никола Шмит:
„През март 2020 г. излязохме с насоки за основните права на сезонните работници по отношение на трудовите права, социалната сигурност, правото на жилище и на здравни грижи. Необходимо е да има равнопоставеност между командированите и местните трудещи се и еднакво заплащане. Ние следим за прилагането на тази директива в националните законодателства. Нов момент е създаването на Европейски орган по труда, който ще дава възможност за по-добър достъп до информация и организиране на контролни дейности и инспекции. Публичните и частни компании ще трябва да обединят силите си, за да може тези 60% в момента заети на пазара на труда, да осъвременят своите умения и знания“ – посочи еврокомисарят по работни места и социални права Никола Шмит.
От 2025 година в девет столични района ще бъде забранена употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с топло- и газопреносна мрежа, съобщи заместник кметът Надежда Бобчева при откриването на кръгла маса “Повече комфорт за по-чист..
Престъпенията в условията на домашно насилие от началото на годината са се увеличили с 54% спрямо м.г., отчетоха от Министерството на вътрешните работи в Международния ден за премахване на насилието над жените. По този повод от днес започва..
5768 граждани на трети страни са направили опит да влязат в страната през месец октомври т.г., което е намаление с 52,6% в сравнение със същия месец на 2023 г. (12 174 души). Задържаните за месеца мигранти са 841, от които 168 на вход, 200 на изход..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит,..