Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдете финансово проактивни, не дръжте спестяванията си в дългосрочни влогове

Всеки втори българин признава откровено, че е финансово неграмотен, сочи статистиката

Снимка: архив

Голяма част от сънародниците ни не знаят как да управляват своите финанси и предпочитат да „замразят“ спестяванията си в дългосрочни влогове за „черни дни“ на неизгодни лихви и дори на загуба.

Анализатори обясняват ширещото се незнание сред по-възрастното ни население с „наследството от соца“, когато нямаше пазарна икономика и хората просто държаха скромните си спестявания в банката или… в къщи, в т.нар „бурканбанк“. Но има и още една причина. Прекалената предпазливост и недоверие към капиталовите пазари и банковата система у нас е следствие и от драматичните фалити на финансовите пирамиди в зората на демокрацията. По неофициални данни, поне 10 милиарда лева са потънали във финансови измами от началото на прехода, оставяйки над 200 хиляди българи разорени. А мошениците, наричани „фараони“, до ден днешен са на свобода, необезпокоявани от правосъдието. Три десетилетия по-късно, хората продължават да са скептични.

Според финансовия консултант Емил Иванов, в момента на дневен ред е несигурността покрай коронавируса и предстоящото ни приемане в еврозоната, свързано с „голямото печатане на пари“, което ще повиши инфлацията. Хората ги е страх за спестяванията им и не знаят какво да правят.

Проблемът е, че през последните години лихвите по депозитите в банките е почти нулев, а някои дори спряха да предоставят опцията за депозит, което ограничава клиентите. В същото време инфлацията върви нагоре. Според Иванов младите са по-адекватни на ситуацията. „Те с лекота се ориентират към пазарите, т.е. инвестират в големи фондове, в акции, в други финансови инструменти, като облигации, а това позволява да имат по-голяма гъвкавост за своите пари“, твърди финансистът и добавя:

„Най-лошото, което един българин може да направи в момента е да се вкопчи в своите спестявания, да ги сложи в банката и те да са на 3-5% лихва в условие на инфлация – това силно ще ощети финансите им. Представете си едни 10 хил. лв. спестени. След 1 година те ще са вече 9 500 лв., а в същото време стоките ще са поскъпнали с 5 %. В тази ситуация препоръчваме да се действа – било то в инвестиции, било то чрез повишаване на финансовата грамотност, с възможност човек да припечелва повече. Но чакането и оплакването със сигурност не е вариант в момента.“

Емил Иванов
Покрай предстоящото приемане на България в Еврозоната се очаква още по-голяма инфлация и скок на цените. „През първите 2-3 години, в държави като Словакия, Латвия, Литва, Естония, които са минали по този път, инфлацията скочи над 10%. При едно неправилно планиране на личните финанси, подобна тенденция би могла да погълне сериозна част от спестяванията на българите, опасява се Емил Иванов и добавя:

„Силно вярвам, че в следващите 10-15 г. еврозоната би била изключително ползотворна, тъй като тя ще отвори икономически пътища за България, ще докара инвеститори и възможности за повече бизнес. В крайна сметка това ще доведе и до по-високи доходи. Но в краткосрочен аспект, ако не се предприемат действия, този процес може да доведе до обедняване на не толкова активната част на българското население. Това което съветвам хората е, че в тази ситуация не е нужно да си болен, за да потърсиш доктор. По същия начин не е нужно да си във финансово затруднение, за да потърсиш финансов консултант“, каза в заключение Емил Иванов.

Снимки: архив, Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България

Няма напредване на пожара от гръцка страна към България. Изградени са просеки около териториите със стари мини, останали от войните, които са и от двете страни на границата, заяви пред журналисти на летище "Пловдив" министърът на вътрешните работи Калин..

публикувано на 23.07.24 в 15:30

Български адвокати все по-често търсят работа в чужбина

Все по-значителен брой адвокати, макар и вписани в българските адвокатски колегии, започват да работят за чужди компании или чужди адвокатски дружества дистанционно или дори емигрират и се установяват постоянно извън страната, съобщава онлайн изданието..

публикувано на 23.07.24 в 15:03
Откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища зад граница

Българското образование в чужбина не може да разчита само на възрожденски ентусиазъм

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/ 2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента , като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от..

публикувано на 23.07.24 в 13:25