Четвъртата вълна на Covid пандемията продължава да диктува ритъма на живота ни. В първия ден от новата работна седмица министърът на образованието проф. Николай Денков заяви пред журналисти, че от началото на учебната година двойно са нараснали карантинираните учители и 4 пъти карантинираните ученици в страната ни. Най-критично се оказва положението в Габрово, където учениците от средните и горни класове са преминали към дистанционно обучение до края на тази седмица. Подобна е ситуацията в областите Кюстендил, Ямбол, Видин и Монтана. В пет видински училища има карантинирани паралелки, но засега местните власти не предвиждат преминаване в дистанционна форма на обучение. „Имаме случаи на заразени с Covid-19преподаватели, но по-голям процент положителни тестове има сред учениците“ – каза за БНР директорът на РЗИ-Видин д-р Венцислав Владински. Тенденцията към повишаване на заболелите в областта продължава, като от малко над 200 новозаразени за месец август през септември те вече са над 790 души. По думите на д-р Владински в 99% от установените случаи става дума за „Делта“ варианта, който засяга предимно децата, подрастващите и младите активни хора до 30 годишна възраст.
И тук идва въпросът – какво правим да предотвратим очакваното? Видин е областта, която за последния месец е в червената зона по заболеваемост и е на последните места по поставен брой ваксини в България. По думите на директора на местното РЗИ, само 11-12 % от населението (ок. 80 000 души във Видинска област) се е ваксинирало срещу Covid.
„Общо поставените дози до момента са 20 861, завършен цикъл от две дози имат 10 960 души“ – казва д-р Венцислав Владински пред БНР Видин (данните са към 4 октомври – бел.ред.) Медикът категорично подкрепя идеята за поставяне на трета бустерна доза, която да се сложи не по-рано от 180 дни след втората доза. В областта вече има възможност да се получи допълнителната ваксина.
Въпреки стряскащите данни от покачващия се брой новозаразени и починали вследствие коронавируса българи (по данни на университета „Джонс Хопкинс“, на всеки 100 заразени българи в момента умират четирима) доверието към ваксинирането у нас, като единствен начин да се справим с пандемията, продължава да е незадоволително. При население от близо 7 милиона души, до момента лицата със завършен ваксинационен цикъл са едва 1 340 793 ( под 20 %).
„За голямо съжаление, поради нестабилната политическа обстановка в страната ни през последната една година, политическите партии, в голямата си част, не проявяват отговорност в това отношение. Повечето от другите демократични държави направиха или задължителна ваксинацията, или я стимулираха посредством различни бонуси. България не направи нито едно от двете, за да не загубят партиите евтин политически дивидент“ – казва евродепутатът Петър Витанов, член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните в ЕП.
В сериозен проблем, според него, се превръщат данните за фалшиви ваксинационни сертификати, които идват от страната ни. Припомняме, че само преди дни министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров каза пред журналисти, че десетки сигнали за фалшиви сертификати са предадени на българската прокуратура за проверка, но все още няма доказан случай на подобна злоупотреба.
„Това е абсолютен български патент, който е връх на цинизма и може да се окачестви като престъпна безотговорност – коментира темата Витанов пред БНР Пловдив. –В България ваксинираните хора, приети в болнично заведение са в пъти повече, отколкото в останалите европейски страни. Броят на заразените след „уж“ ваксинация в България е много по-висок, отколкото в другите страни. Имайте предвид, че ние не използваме втора категория ваксини. Това автоматично подсказва, че при нас се случва нещо, защото няма как ваксината да действа в Германия или Италия и да не действа в България. Това навежда на мисълта и е доказателство, че тук се злоупотребява с фалшивите сертификати” – категоричен е Витанов и допълва, че изкривяването на статистиката подкопава доверието във ваксинацията и медиците в България, а като краен резултат може да се стигне дори до непризнаване на българските сертификати в Европа.
Според него България трябва да последва примера на Гърция, която въведе глоба от 5000 евро за фалшив сертификат и сериозно да инкриминира деянието. Ако този проблем продължава да се задълбочава, Петър Витанов не изключва възможността за санкция от европейските институции, но допълва, че в крайна сметка най-голямата санкция за нас самите са загубените човешки животи на нашите близки.
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: БНР, БГНЕСБургаският зоопарк предлага контактни зони, в които посетителите могат да общуват с различни животни, пуснати свободно. Любителите на животните имат възможност да се снимат с тях и да ги нахранят от ръка. Зоните са достъпни целогодишно ,..
В дните от 14 до 16 февруари събитие под мотото "Любов и вино" ще позволи на софиянци и гостите на столицата ни да съвместят нашенския празник на виното Трифон Зарезан и западния Свети Валентин, известен като "ден на любовта". То ще се провежда..
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на..
В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски"..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..