Скалният манастир „Св. Димитър Басарбовски“ се намира в скалите край река Русенски Лом в землището на село Басарбово. В наши дни това е единственият действащ скален манастир у нас. Той е функционирал през вековете, заедно с близките скални манастири край село Иваново, накацали, подобно на него, по поречието на реката, оформила красива долина.
Басарбовската скална обител води началото си още от Второто българско царство/ XII-XIV в./, но за пръв път името й се споменава в османски данъчен регистър от 1431 г. Най-известният обитател на манастира е роденият през 1685 г. в село Басарбово св. Димитрий Басарбовски.
В наши дни манастирът е притегателен център за туристи. Пътеката, по която се влиза в него, минава през красиво озеленен двор и свършва при кладенец, изкопан лично от св. Димитрий. Местните хора вярват, че водата в кладенеца е лековита.
Още за миналото и настоящето на Басарбовския манастир ще научите от публикацията „Който има пещера, ще се спаси“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..