До края на годината Бачковският манастир ще зарадва посетителите си с невиждани до момента икони и богослужебни предмети от миналото. Те ще бъдат подредени в ремонтирано ново помещение към музейната част на Светата обител, което ще бъде открито на голям църковен празник.
По думите на игумена на манастира епископ Сионий, иконите са древни светини от XVв. В допълнената експозиция ще бъде представен и древен мраморен иконостас от старинния храм от XIX век. В новата експозиция е и кръст, подарен на манастира от император Алексий Комнин, старинен трон от централния храм от древността, няколко много стари икони и две певници, изработени в Йерусалим и донесени в манастира при обновяването на храма. В музея, създаден през 30-те години на миналия век, са показани и кръстове, изработени от изключително фина дърворезба, характерна за монашеското изкуство, възникнало в Атон през VI- VII век. Част от тях са поставени в метални обкови, заплатени от поклонници, като вид жертва и знак на посвещение на вярата. Сред най-ценните църковни предмети е сребърна дарохранителница с позлата и с много полускъпоценни камъни, която съхранява т.нар. сухо причастие за спешни случаи. Получила е името "Венецианска", защото наподобява базиликата Сан Марко във Венеция. В Националния исторически музей в София се съхранява още една като нея, както и в манастира Света Екатерина в Египет. В музея на Бачковския манастир има и богослужебна утвар и потири, един от които датира от 1599 година, изработен в Асеновград.
Редактор: Дарина Григорова
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..