„Аз не избрах България, по-скоро тя избра мен!“. Така започва разговорът ни с един вдъхновен, влюбен в Чепеларе и в Родопите ирландец. Той се казва Реймонд Уилкинсон.
От 25 години съдбата му е свързана с малкия планински град, превърнал се в негов втори дом.
За пръв път пристига тук през 1996 г., заедно с група на Ротари клуб от родния му Монаган и се влюбва в Чепеларе завинаги.
„Това е малък град, тук всички се познават, цари топла атмосфера. Създадох нови приятелства и реших да се сдобия с малък, комфортен апартамент и да прекарвам тук шест месеца в годината“ – разказва пенсионираният учител.
И добавя, че в Чепеларе е попаднал в космополитна общност от чужденци, предимно от Ирландия, Великобритания, Финландия и дори от далечните Австралия и Южна Африка.
Това са хора, които много лесно са се интегрирали в българската действителност с всичките й противоречия. Реймонд е любознателен, обича да пътува и да научава нови неща за втората си родина. „Пътуването в България за нас е лесно, защото сме всички част от ЕС“ – казва той и добавя:
„Никога не ми се е налагало да шофирам тук, защото градският транспорт е чудесен. Същото важи и за ж.п. превоза! А те постоянно се подобряват! Така че е много лесно човек да се придвижва из страната.
И разбира се, предвид това, че съм пенсионер, в България е много по-евтино отколкото в Ирландия. Така че моите евро ми помагат да живея на по-широка нога тук отколкото у нас, в Ирландия.“
Подобно на повечето чужденци, и Реймонд се сблъсква с езиковата бариера.
Признава, че българският е доста труден, така и не успял да го научи, но пък около него има много българи, които владеят английски.
Да не говорим, че се движи сред себеподобни – щастливи чуждестранни притежатели на имоти, които, подобно на него, се наслаждават на родопското гостоприемство, мек климат и чиста природа. „Освен това българите и ирландците много си приличаме“, категоричен е Рейнолд Уилкинсон:
„Ние много обичаме да пием! Дали ще е уиски, бира, ракия или вино – българи и ирландци сме опитни пиячи! На второ място, и двата ни народа обичат да пеят. Българите изпълняват народни песни, но и съвременни шлагери! И ние, ирландците, сме същите – обожаваме да пеем. В момента сме трима съграждани от Монаган с имоти в Чепеларе. И като се съберем с чепеларци, става забавно, защото си организираме музикални сесии.“
През летните месеци, в центъра на малкия родопски град, българи и чужденци организират съвместни представления.
Тече интензивен културен обмен, който допринася за космополитната атмосфера на градчето. Реймонд се хвали, че вече имат богат репертоар от „песни и танци на народите“. Но двата ни темпераментни народа споделят още една обща черта, според Реймонд:
„На нас не ни се ляга да спим! Ние стоим до късно, докато пеем, пием и купонясваме заедно!
Има една ирландска дума, която се употребява за понятието „купон“ и тя е the craic. Не, това не е незаконно и по друг начин се изписва (от the crack – дрога). Craic е когато музиката засвири, хората се забавляват и се наслаждават на компанията с приятни разговори на хубаво питие. Тук, в Чепеларе, има много craic!“ – казва Реймонд Уилкинсон и заключава, че в любимия му родопски град е открил щастието и съдбата си!
Снимки: Реймонд Уилкинсон
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..
В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..